Suriye’de en sıcak nokta! Han Şeyhun neden önemli?

Suriye’de en sıcak nokta! Han Şeyhun neden önemli?

Suriye’nin İdlib kentinde Türk askeri konvoyuna ve sivillere yönelik gerçekleştirilen hava saldırısı Türkiye ve dünyada tepkilere neden olmuştu. Peki, bölgedeki en sıcak nokta olan İdlib’in Han Şeyhun noktası neden önemli?

CNN TÜRK yayınına katılan Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, rejim güçlerinin gerçekleştirdiği saldırının Suriye’deki etkilerine dair önemli açıklamalarda bulundu. İşte Eray Güçlüer’in değerlendirmeleri:

“Rejim kendi güçlerine tamamen hakim değil. Şubat ayında rejime bağlı 4. ve 5. tümenler 1 hafta çatışmış ve 170 suriye askeri bu süreçte ölmüştü. Bunun bir tanesini Rusya diğer tümeni İran destekliyordu. Zaman zaman rejime bağlı uçakları kontrolsüz şekilde farklı farklı yerleri bombaladıklarına dair de elimizde ciddi bilgiler var.

Özellikle gözlem noktalarına yapılan saldırıları düşünecek olursak, Türkiye’nin burada ne yapabileceğini de görebiliriz. Hatırlarsanız son iki saldırıda Önce TSK birlikleri Topçu atışlarıyla prejime ait saldırı unsurlarını etkisiz hale getirmişlerdi. En son gözlem noktasına yapılan saldırıda buna ilave olarak Özgür Suriye Ordusu güçleri de TSK unsurları ile birlikte hareket etmiş ve rejim güçleriyle çatışmıştı. Bu çatışmalarda yüzden fazla rejim askerinin öldüğünü biliyoruz.

Ancak konvoyun gözlem noktasını geçişinden önce Rusya’ya bilgi veriliyor. Buna rağmen geçmişten farklı olarak bir hava saldırısına maruz kalıyor. İlk saldırının ardından 2 km sonra 2 bir saldırı daha yapılıyor ve 3 sivil bu saldırıda hayatını kaybediyor.

Rusya bu durumun neresinde

Rusya’ya rağmen rejim bunu yapıyorsa bunu, ki daha önce bu yaşandı. İran destekli milislerin ve güçlerin Rusya’yı dinlemediğini biliyoruz. Suriye konusunda Rusya ve İran’ın politikaları tam olarak örtüşmüyor, çünkü arada İsrail faktörü var. Ve bu iki ülkenin İsrail’e bakış açısı farklı. Bu nedenle orada bir politik ayrışma var. Bu politik ayrışma sonucunda Rejim bu saldırıyı Rusya’ya rağmen gerçekleştiriyorsa; Türkiye daha önce nasıl Topçu ateşi ve havan saldırılarına karşılık verdiyse, bugün hava saldırısına da karşılık verebilir. Türkiye’nin bu konuda gücü ve kabiliyeti var.”

(Cnn Türk)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *