Nijerya’da cenazeden dönenlere saldırı

Nijerya’da cenazeden dönenlere saldırı

Batı Afrika ülkesi Nijerya’nın kuzeydoğusunda, terör örgütü Boko Haram’ın düzenlediği bildirilen saldırıda 65 kişi hayatını kaybetti.

Nijerya basınındaki haberlere göre, örgüt üyeleri, Borno eyaletine bağlı Nganzai köyünde cenazeden dönenlere rastgele ateş açtı. Saldırıda 65 kişi yaşamını yitirirken, çok sayıda kişi yaralandı. Yetkililer, ölü sayısının yükselebileceğini belirtiyor.

Nijerya’da 2000’li yılların başından bu yana varlık gösteren terör örgütü Boko Haram’ın 2009’dan bu yana düzenlediği kitlesel şiddet eylemlerinde 20 binden fazla kişi öldü.

Örgüt, 2015’ten bu yana ülkenin sınır komşuları Kamerun, Çad ve Nijer’de de saldırılar gerçekleştirdi. Örgütün Çad Gölü Havzası’ndaki saldırılarında en az 2 bin kişi hayatını kaybetti.

Eski Boko Haram sözcüsü Ebu Musab el Barnawi’nin 2016’da örgütün yeni lideri olarak belirlenmesi, 2009’dan bu yana lider olan Ebubekir Şekau ile Ebubekir Barnawi arasında örgüt içinde tartışmalara ve bölünmeye neden olmuştu.

BBC’nin aktardığına göre ise, Borno eyaletinin başkenti Maiduguri’de gerçekleşen saldırda militanlar, motorsiklet ve pikap tipi araçlar kullandı. Bölgedeki bir devlet yetkilisi olan Muhammed Bulama, saldırının, yakın bir zaman önce 11 Boko Haram militanının, köylüler tarafından öldürülmesine misilleme olarak gerçekleştirildiğini düşündüğünü açıkladı. Bulama, 21 kişinin cenazeye yapılan saldırıda öldürüldüğünü, diğer kurbanların ise saldırganlara karşı koymaya çalışırken hayatını kaybettiğini söyledi. Fransız AFP haber ajansı muhabiri, olay yerinde yanmış evler ve kurbanların cesetlerini kaldıran aile üyelerine tanık olduğunu aktardı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *