İngiltere’nin yeni başbakanına Türkiye’den tebrik

İngiltere’nin yeni başbakanına Türkiye’den tebrik

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere’nin yeni Başbakanı Johnson’ı tebrik ederek, yeni dönemde Türkiye-Birleşik Krallık ilişkilerinin daha da gelişeceğine inandığını bildirirken, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ‘Dostum Boris Johnson’ ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter’dan yayımladığı mesajında, İngiltere’nin yeni Başbakanı Boris Johnson’ı tebrik etti. Erdoğan, “Birleşik Krallık’ın 77. Başbakanı olan Boris Johnson’ı tebrik ediyor, kendisine yeni görevinde başarılar diliyorum. Bu yeni dönemde Türkiye-Birleşik Krallık ilişkilerinin daha da gelişeceğine inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu: Dostum Boris Johnson

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, İngiltere’nin yeni Başbakanı Boris Johnson’ı, Twitter’dan tebrik etti. Çavuşoğlu, “Muhafazakar Parti liderliğine seçilen Birleşik Krallık’ın yeni başbakanı dostum Boris Johnson’u canıgönülden tebrik ediyorum.” ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, mesajını, Johnson’ın Dışişleri Bakanı iken Ankara’ya yaptığı ziyaretten video ile birlikte paylaştı. Görüntüde Johnson’ın “Çankırılı olmasına” dair karşılıklı espriler yer alıyor.

İngiltere’nin yeni başbakanı bugün belli oldu

İngiltere’de bugün parti üyelerinin posta yoluyla katıldığı oylamada, Johnson 92 bin 153 oy almış, rakibi mevcut Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt ise 46 bin 656 oyda kalmıştı.

Böylece iktidardaki partinin liderlik koltuğuna oturan Johnson, aynı zamanda ülkenin yeni başbakanı olmaya da hak kazanmıştı.

Başbakan Theresa May’in yarın Kraliçe 2. Elizabeth’e istifasını sunmasının ardından Johnson’ın, Buckingham Sarayı’na giderek yeni hükümeti kurma görevini alması bekleniyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *