SETA’nın raporuna tepki: Bu, fişlemeye girer!

SETA’nın raporuna tepki: Bu, fişlemeye girer!

Hükümete yakınlığıyla bilinen SETA vakfının medyayı fişleyen raporuna bir tepki de Yeni Şafak gazetesinden geldi.

İnternet bölümü yazı işleri müdürü Ersin Çelik, “süzülerek” raporlaştırılması fişlemeye girer. Rahatsız edici.” dedi.

Hükümete yakınlığıyla bilinen, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA), “Uluslararası Medya Kuruluşlarının Türkiye Uzantıları” başlığıyla yayımladığı ‘rapor’da gazetecileri fişleme niteliği taşıyan izleme paylaşımlarını bir araya getirerek yayımladı.

Yeniçağ gazetesinin aktardığına göre, söz konusu raporda, BBC Türkçe, DW Türkçe, Amerika’nın Sesi, Sputnik Türkiye, Euronews Türkçe, Independent Türkiye ve CRI Türk (Çin Uluslararası Radyosu) çalışanlarının özgeçmişleri ve daha önce çalıştıkları kurumlar listelenirken, gazeteciler “mesleki kriterler”le ilgisi olmayan ölçütlerle yargılandı, “basın/ifade özgürlüğü”ne vurgu yapan sosyal medya paylaşımları üzerinde bile kuşku yaratmaya yönelik ifadeler kullanıldı.

Pek çok gazeteci ve siyasetçi rapora tepki gösterirken ‘internet andıcı’ benzetmesi yaptı.

Rapora tepki gösterenlerden birisi de hükümete yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak gazetesinin internet bölümünün yazı işleri müdürü Ersin Çelik.

Ersin Çelik, SETA’nın yaptığı ‘çalışma’nın başlı başına bir beceriksizlik olduğunu söylerken raporun geri çekilmesi gerektiği görüşünü dile getirdi.Çelik’in sosyal medya hesabında paylaştığı mesaj şöyle:

“Gazetecilerin takip listeleri, başka gazetecileri RT yapmaları gizemli bir bilgi değil. Fakat “süzülerek” raporlaştırılması fişlemeye girer. Gerçi fişleme de kamuya açık olmaz. Bu çalışma başlı başına ciddi bir beceriksizlik. Rahatsız edici. Geri çekilip özür dilenmeli.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *