Olimpiyat Komitesi üyelerine 2 milyon dolar rüşvet itirafı

Olimpiyat Komitesi üyelerine 2 milyon dolar rüşvet itirafı

Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde düzenlenen 2016 Olimpiyat Oyunları’na rüşvet gölgesi düştü. Şehrin tutuklu eski valisi Sergio Cabral, oyunların Rio’da gerçekleştirilmesi için Olimpiyat Komitesi üyelerine 2 milyon dolar rüşvet verdiğini itiraf etti.

Yeminli ifadesinde eski vali, rüşvetin Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği eski Başkanı Lamine Diack’a gönderildiğini ve dokuz üyenin oyunun satın alınmasında kullanıldığını açıkladı. Bu iddiaya Diack tarafından henüz yanıt ya da yalanlama gelmedi.

Euronews’ten Yalçın Ademoğlu’nun haberine göre, Sergio Cabral, Brezilya Olimpiyat Komitesi Başkanı Arthur Nuzman’ın, Diack’tan, Rio’nun Madrid, Chicago ve Tokyo’ya karşı yarıştığı oylama öncesinde paranın aktarılmasını istediğini ileri sürdü.

Eski vali şöyle konuştu:

“Nuzman bana geldi ve ‘Sergio, IAAF Başkanı Diack hakkında sana bir şey söylemek istiyorum. O rüşvet almaya açık bir kişi.’ dedi.”

Öte yandan eski Başkan Luiz Inacio Lula da Silva ve Rio eski Belediye Başkanı Eduardo Paes’in de rüşvetten haberdar olduğunu söyleyen eski vali, fakat bu politikacıların paranın verilmesinde rol almadıklarını dile getirdi.

Vali Cabral, ülkede uzun süredir devam eden ve çok sayıda siyasi ile bürokratı da kapsayan Araba Yıkama Yolsuzluğu operasyonunda, yolsuzluk yapmak, çete kurmak ve kara para aklamaktan suçlu bulunmuş ve neredeyse 200 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *