Fransa’da bu yılın ilk altı ayında 74 kadın öldürüldü

Fransa’da bu yılın ilk altı ayında 74 kadın öldürüldü

Fransa’nın başkenti Paris’te yüzlerce kişinin katıldığı gösteride, kadına uygulanan şiddet protesto edildi. Fransa’da bu yıl 74 kadın öldürülürken, 2017 yılında ise 130 kadının eşleri tarafından katledildiği bildirildi.

Başkentteki Republique Meydanı’nda kadın hakları alanında çalışmalarıyla bilinen sivil toplum kuruluşları tarafından düzenlenen gösteriye katılanlar, kadına yönelik şiddetin cezasız kalmamasını istedi.

Gösteri sırasında, yılbaşından bu yana öldürülen 74 kadın için 74 saniyelik saygı duruşu düzenlendi. Her yaştan ve meslek grubundan kadınların katıldığı gösteriye, erkeklerin de destek verdiği gözlendi.

Fransa İçişleri Bakanlığı’na göre, 2017 yılında 130 kadın eşleri tarafından uğradıkları şiddet sonucu hayatını kaybetti. 2016 yılında ise 126 kadın aile içi şiddette hayatını kaybetmişti.

‘Eskisinden daha fazla kadın şiddet görüyor’

Euronews’ün aktardığına göre, gösteriye katılanlardan sinema sanatçısı Julie Gayet, basına yaptığı açıklamada, kadına yönelik şiddeti “katliam” olarak niteledi ve “Kadına yönelik şiddet konusunda duyarlılığı geliştirmeye ihtiyacımız var, toplum gelişse bile bu alanda geriye gidiyoruz ve eskisinden daha fazla kadın şiddet yüzünden hayatını kaybediyor.” dedi.

Fransa’da Kadın ve Erkek Eşitliğinden Sorumlu Bakan Marlene Schiappa, Journal du Dimanche, gazetesine yaptığı açıklamada, hükümetin eylül ayından itibaren kadına yönelik şiddetin engellenmesi için alınacak önlemlerin belirlenmesi konusunda geniş çaplı bir istişare başlatacağını söyledi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *