Erbaş zekatın önemini anlattı, ‘Vakfımıza ödeyebilirsiniz’ dedi

Erbaş zekatın önemini anlattı, ‘Vakfımıza ödeyebilirsiniz’ dedi

Bu sene zekat projesini daha iyi bir şekilde organize etmeye çalıştıklarını söyleyen Başkan Erbaş, “Türkiye Diyanet Vakfının web sitesinden de zekatlarınızı verebilirsiniz.” dedi.

İnfakın önemi

Erbaş, Konya’da katıldığı iftardan sonra konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, infak ve zekat konusu üzerinde durdu. Ramazan ayının paylaşım ve infak ayı olduğunu söyleyen Erbaş, Kur’an-ı Kerim’de 250 ayette infaktan bahsedildiğini aktardı. Erbaş, “Bütün müminlerin, insanların infak ile birbirlerine yardımlaşmasından bahsediyor. Allah, ‘İyilikte ve takvada yardımlaşınız. Kötülükte ve günahta yardımlaşmayınız.’ buyuyor. Bizler çocuklarımızı bu ilkeler doğrultusunda yetiştirerek ideal bir toplum meydana getirmek zorundayız. Ailelerimizin her bir ferdinin gönlüne paylaşım, yardımlaşma ve infak anlayışını yerleştirmek zorundayız.” diye konuştu.

Olanlar olmayanlara versin

Erbaş, dünyada bir dilim ekmeğe muhtaç milyonlarca kişi olduğunu dile getirerek İslam’ın denge dini olduğunu, açlıktan ve tokluktan kimse ölmesin diye olanların olmayanlara vermesini emrettiğini vurguladı.

İslam’ın zekat, sadaka ve fitre ile paylaşma anlayışını güçlendirmeye çalıştığını ifade eden Erbaş, şu değerlendirmeyi yaptı: “Onun için bu ramazan ayında infak konusunu tema olarak seçtik. Hocalarımız bütün illerimizde, ilçelerimizde ve yurt dışında bu meselenin ne kadar önemli olduğunu anlatıyor. Geçen yıl ‘İsraf olmasın’ dedik, insanları israftan uzaklaştırmaya çalışmıştık. Bu yıl da infak ile paylaşma ruhunu geliştirmeye çalışıyoruz. Rabb’im yapmış olduğumuz yardımları, zekatları, hayır ve hasenatı kabul eylesin.”

Diyanet Vakfı yardımcı olacak

Erbaş, zekatla mükellef olanların bunu ihmal etmemeleri uyarısında bulunarak şunları söyledi: “Türkiye Diyanet Vakfı olarak kardeşlerimizin zekatlarını emanet olarak alıp ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaya çalışıyoruz. O yüzden bu sene zekat projesini daha iyi bir şekilde organize ederek daha fazla insanımıza yardımcı olmanın gayreti içerisine girdik. Türkiye Diyanet Vakfının şubelerinin bulunduğu her yerde sizlere yardımcı olacak kardeşlerimiz var. Türkiye Diyanet Vakfının web sitesinden de zekatlarınızı verebilirsiniz.”

Erbaş daha sonra teravih namazı kıldırdı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *