Trump’tan İran’a tehdit

Trump’tan İran’a tehdit

Suudilere ve BAE’ye ait iki ticari tankerin, BAE’ye ait Füceyre emirliği yakınlarında sabote edilmesinden İran’ı sorumlu tutan ABD Başkanı, İran’a sert uyarıda bulundu.

Trump, Tahran’ın “saldırı niteliğinde herhangi bir şey yapması” halinde bunun bedelini ağır şekilde ödeyeceğini söyledi.

Amerika’nın Sesi’nin aktardığına göre, Trump, Oval Ofis’te Macaristan Başbakanı Viktor Orban’la yaptığı görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Petrol tankerlerine BAE açıklarında düzenlenen saldırının sorulması üzerine Trump, “Eğer bir şey olursa bu İran için çok büyük bir sorun olur” dedi.

Saldırıya uğrayan tankerlerden ikisi Suudi Arabistan’a diğer ikisiyse BAE’ye ait.

Füceyre, dünyanın en büyük yakıt nakliyat merkezlerinden olan Hürmüz Boğazı’nın hemen çıkışında yer alıyor.

ABD’nin elinde delil yok

Saldırının ayrıntıları net değil ancak Reuters’ın geçtiği bir habere göre, Amerikan istihbaratı hakkında bilgi sahibi bir Amerikalı yetkili, ABD’nin İran’dan şüphelendiğini ama henüz ellerinde bunu doğrulayacak bir delil olmadığını söyledi.

BAE saldırı sonrasında Füceyre limanında faaliyetlerin aksamaya uğramadığını, saldırılarda yaralanan kimse de bulunmadığını belirtti.

Bölge son dönemde Amerika ve İran arasında tansiyonun yükseldiği ve Amerika’nın uçak gemisi ve bombardıman uçaklarını sevk ettiği bir alan.

Bu ayın başında Amerika Denizcilik Dairesi yaptığı bir açıklamayla, İran’ın Ortadaoğu’da petrol tankerlerini ve ticari gemileri hedef alabileceğine yönelik bir uyarıda bulunmuştu.

İran Dışişleri Bakanlığı da Füceyre kıyısı yakınlarında tankerlere yönelik saldırıları kaygı verici ve korkunç olarak nitelendirdi ve olayın araştırılmasını istedi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *