Katar’ın gönderdiği yardımların dağıtımına başlandı

Katar’ın gönderdiği yardımların dağıtımına başlandı

Katar Gazze’nin Yeniden İmarı Komisyonu, Gazze’deki yoksul ailelere yardım amacıyla gönderilen paraların dağıtılması işleminin başlatıldığını duyurdu.

Yapılan açıklamaya göre yardım dağıtma işlemi bugün yerel saatle 11.00’de başlatıldı ve 16.00’ya kadar sürdürülecek. Her bir aileye 100 dolar yardım veriliyor.
Söz konusu komisyona ait kaynakların verdiği bilgilere göre yardımlar birinci ve ikinci tespit ile kendilerine yardım verilmesi kararlaştırılan ailelere ve posta şubeleri vasıtasıyla alfabetik sıraya göre dağıtılacak.

Kendilerine para yardımı yapılacak ailelerin toplam sayısının 108 bin olacağı bildirildi.

Dünyada Filistinli nüfus

Filistin İstatistik Kurumu, Filistin topraklarında siyonist işgal devletinin kuruluşu sebebiyle Nekbe yani Büyük Felaket olarak adlandırılan olayın 71. yıldönümü öncesinde dünyadaki Filistinlilerle ilgili bazı önemli istatistik bilgilerini yayınladı.

Bugün (13 Mayıs Pazartesi) yayınlanan istatistik raporuna göre, gerek tarihi Filistin topraklarında ve gerekse dünyanın değişik ülkelerine dağılmış bir şekilde yaşayan Filistinlilerin sayısı 13 milyonu buluyor.

Batı Yaka ve Gazze'de düzenlenen En-Nekbe yürüyüşlerine binlerce Filistinli katıldı.

Şehit sayısı 100 bin

Siyonist işgal devletinin kurulduğu 15 Mayıs 1948’den bu yana Filistin topraklarının içinde ve dışında şehit edilen Filistinli sayısı 100 bini buldu. 1967’de işgal devletinin Filistin’in Ürdün ve Mısır kontrolünde olan bölgelerini de işgal etmesinden sonra bir milyon Filistinli tutuklandı.

29 Eylül 2000 yılında Aksa İntifadası’nın başlamasından bugüne şehit edilenlerin sayısı 10 bin 853’ü buldu. Bu dönemde en kanlı geçen yıl ise 2014 yılı oldu. Bu yıl içinde 2 bin 240 kişi şehit edildi. Bunlardan 2 bin 181 kişi Gazze bölgesinde şehit edildi. Bunların da çoğunluğu işgal devletinin bölgeye yönelik savaşı esnasında şehit edildi.

2018 yılı içinde 312 Filistinli şehit edildi. Bunlardan 57 kişi çocuk 3 kişi bayan. İşgal yönetimi şehitlerden 15 kişinin cenazesini halen rehin tutuyor.
Nisan 2019’un sonunda işgal devletinin hapishanelerindeki esirlerin sayısı 5 bin 700’ü buldu. Bunlardan 250’si çocuk, 47’si kadın.

Filistin Enformasyon Merkezi

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *