Maduro, İstihbarat eski başkanını hain ilan etti

Maduro, İstihbarat eski başkanını hain ilan etti

Kendisini ‘geçici devlet başkanı’ ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’ya bağlılığını ilan eden Venezüella Ulusal İstihbarat Servisi eski Başkanı General Manuel Cristopher Figuera’yı ‘hain’ ilan etti, darbe girişiminin planlanmasına yardımcı olduğunu ifade etti.

ABD yönetimi, Maduro’ya karşı gelerek muhalefet saflarına geçen Figuera’ya uygulanan yaptırımları kaldırdığını açıklamıştı.

Sputnik’in Reuters’ten aktardığına göre, Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro, devlet televizyonunda yayınlanan bir konuşmasında, Savunma Bakanı Vladimir Padrino ve Yüksek Mahkeme Başyargıcı Maikel Moreno’ya tam güven duyduğunu dile getirdi.

Geçtiğimiz hafta ABD yetkililer, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin, darbe girişiminin öncesinde Padrino ve Morene ile görüşmelerde bulunduğunu öne sürmüştü.

30 Nisan’da yaşanan darbe girişimi

Aylardır büyük bir siyasi kriz içinde bulunan Venezüella’da muhalefet, 30 Nisan’ın ilk saatlerinde askeri ve sivil bir kalkışma denemesinde bulunmuş ve başarısız olmuştu.

Guaido ve ev hapsini ihlal ederek La Carlota Hava Üssü’nün karşısındaki Altamira Köprüsü üzerine gelen Leopoldo Lopez, 30 Nisan’da bir grup askerle Devlet Başkanı Maduro’yu devirmek istemiş ve halkı sokağa çağırmıştı. Muhalifler, bu çağrı üzerine ülkenin birçok kentinde sokağa çıkmış, protestolar daha sonra özellikle Caracas’taki La Carlota etrafında şiddet eylemlerine dönüşmüştü.

Maduro taraftarlarının da sokağa çıkarak devlet başkanlığı sarayı Miraflores etrafında toplandığı günün sonunda, Lopez önce Şili ardından İspanya Büyükelçiliğine kaçmış, Juan Guaido ise video mesajla ortaya çıkmış ve halkı yeniden sokağa çağırmıştı.

Venezüella’da 23 Ocak’ta bir meydanda yemin eden Guaido, kendini geçici devlet başkanı ilan etmiş, ABD başta olmak üzere birçok Latin Amerika ve Batı ülkesinin desteğini almıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *