İran’ndan, ABD’ye karşı ‘ortak hareket etme’ çağrısı

İran’ndan, ABD’ye karşı ‘ortak hareket etme’ çağrısı

İran Dışişleri Bakanı Zarif, ABD’nin mevcut yönetiminin tek taraflı adımlarına karşı çıkılması çağrısında bulunarak, bu politikaların diğer milletleri de tehdit etmeye başlayacağını belirtti.

TAHRAN (AA) – İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD’nin mevcut yönetiminin tek taraflı adımlarına karşı çıkılması çağrısında bulunarak, bu politikaların diğer milletleri de tehdit etmeye başlayacağını söyledi.

İran Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirilen Asya İşbirliği Diyaloğu (AİD) 16. Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılan Zarif, burada yaptığı konuşmada ABD’nin politikalarını eleştirdi.

ABD’nin mevcut hükümetinin tehlike uyarıları veren tek taraflı adımlarının tüm taraflarca ele alınması gerektiğini dile getiren Zarif, “Bir gücün iradesinin başka bir millet üzerinde uygulanması, er ya da geç diğer milletleri de tehdit etmeye başlayacaktır.” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın son dönemdeki politikalarını eleştiren Zarif, “ortak hareket etme” çağrısında bulunarak, şunları söyledi:

“Potansiyelimizi ve gücümüzü çok yönlü politikaların güvence altına alınması için paylaşmazsak, tek taraflı yeni ortaya çıkan düşmanca politika dalgası, tüm dünyayı etkisi altına alabilir. Bu şekilde yasal hükümetlerin yerini orman kanunlarıyla yönetilen hükümetler alır.”

İran Petrol Bakanı Zengene: ABD ve iki komşu ülke İran’ın petrol ihracatını sıfırlamak istiyor

Zengene, Tahran’daki uluslararası petrol fuarında yaptığı konuşmada ülkesinin petrol ihracatıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Zengene, isim vermeksizin İran’a komşu iki ülkenin, “İran’ın petrol ihracatının sıfırlanması ve piyasadan çıkmasıyla hiçbir sorunun meydana gelmeyeceğine” yönelik sürekli açıklamalar yaptıklarını söyledi.

Söz konusu iki ülkenin bu konuda güvence vermeye çalıştığını söyleyen Zengene, şöyle devam etti:

“Konunun uzmanı ve insaflı olanlar bilir ki bu ülkeler kapasitelerini ve rezervlerini abartıyor. Ortaya attıkları iddialar şu ana kadar hiçbir güvenilir ve bağımsız merci tarafından teyit edilmedi. Dünya ve karmaşık petrol piyasası ABD ve onu takip eden bazı ülkelerin tahmin ettiği gibi değil.”

Dünya petrol piyasasında üretimin belirleyici olduğunu ifade eden Zengene, gösterişten ibaret işler ve algı operasyonlarıyla İran petrolünden doğan boşluğun telafi edilemeyeceğini savundu.

“Bu arzu uygulamada gerçekleşemeyecek ham bir hayaldir”

Zengene, “ABD ve iki komşu ülke İran’ın petrol ihracatını sıfırlamak istiyor. Bu arzu uygulamada gerçekleşemeyecek ham bir hayaldir.” ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray’dan 22 Nisan’da yapılan açıklamada, İran petrol yaptırımlarından muaf tutulan 8 ülkeye yeni muafiyet hakkı verilmeyeceği duyurulmuştu.

Açıklamada, ABD, Suudi Arabistan ve BAE’nin ortak şekilde küresel enerji piyasalarına tedarik konusunda güvence verdikleri belirtilerek, “İran petrolü piyasadan çekildikten sonra da küresel talebin karşılanacağını garanti etmek üzere bu vakitli adımı atma konusunda mutabık kaldık.” ifadesi kullanılmıştı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de geçen hafta Bakanlar Kurulu toplantısında, ABD’nin tek taraflı yaptırımlarına destek veren iki Körfez ülkesine, “Nasıl olur da (ABD Başkanı Donald) Trump’a, ‘İran’ın petrol ihracatı sıfıra inerse biz telafi ederiz’ dersiniz? Bu sözlerin sonuçlarından haberdar mısınız ve bunun İran’a açık bir düşmanlık anlamına geleceğinin farkında mısınız?” sözleriyle tepki göstermişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *