Çamlıca Camii’nde sabah namazı buluşması

Çamlıca Camii’nde sabah namazı buluşması

İstanbul müftülüğünce düzenlenen “Sabah namazı buluşmaları”nın sonuncusu, Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, İstanbul Müftüsü Yılmaz ve İlim Yayma Vakfı adına Bilal Erdoğan’ın katılımıyla Çamlıca Camii’nde yapıldı.

Sabah namazı buluşmalarının sonuncusu Çamlıca Camii’nde bu sabah gerçekleştirildi. Kur’an-ı Kerim okunması ve Erbaş’ın sabah namazını kıldırmasının ardından dua edildi ve konuşmalara geçildi.

Ali Erbaş: ‘Rabbim kabul buyursun inşallah’

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın yanı sıra, İstanbul’daki bazı ilçe müftüleri ile çevre illerden müftülerin de katıldığı programda, Ali Erbaş konuşmasında, Allah’tan sabah namazının kabul edilmesini diledi. “Ne mutlu bizlere ki bu gök kubbenin altında, çocuk genç, yaşlı binlerce Müslüman buluştuk, birlikte secde ettik, Rabb’imize niyazımızı ifade ettik, eda ettik, kabul buyursun Rabb’im inşallah.” diyen Erbaş, okumanın ve öğrenmenin önemine değindi.

Erbaş, “Allah Resulü Efendimiz bütün insanlığa şu mesajı verdi, ‘Benim ümmetimin gençlerinin, çocuklarının, benim ümmetimin mensuplarının elinden kitap ve kalem düşmeyecek.’ Asırlar boyunca bu ümmetin çocuk ve gençlerinin elinden kitap kalem düşmediği zamanlarda hep yüceldik, hep yükseldik. Ama kitap ve kalem, öğrenmek, öğretmek bizden uzaklaşınca bu ümmet geriledi, zayıfladı. İnşallah bugün elinde kalem ve kitap olan öğrenme ve öğretme peşinde olan gençlerimiz var, umutluyuz.” diye konuştu.

Bilal Erdoğan: ‘İnsanlar buraya akın etti’

İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan vekili Bilal Erdoğan ise namazlarını avluda kıldıklarını, birçok kişinin ise içeri giremediğini söylediğini aktardı. Çok büyük bir cemaatin Çamlıca Camii’ne akın ettiğini söyleyen Erdoğan şöyle devam etti: “Neden akın etti? Ben de Müslümanlardanım demek için, büyük bir ümmetin parçası olduğunu hissedebilmek ve dünyaya haykırabilmek için. Herhalde bundan böyle üstümüze düşen, bu camileri hep böyle doldurmak. Çünkü inanın ki bizim buradaki birlik tablomuz, dünyaya vermemiz gereken mesaj. Bu ümmetin düşmanlarına vermemiz gereken mesaj. Müslümanların üzerinde planlar kuranlara vermemiz gereken mesaj. Ve inanın onları en çok ürküten de işte buradaki bu birlik tablosu.”

Müftü Yılmaz: ‘Dini duygularımızı idrak ettik’

İstanbul Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz da “Kur’an dinledik, tesbihata katıldık ve dini duygularımızı yüksek seviyede hep birlikte idrak ettik. Değerli kardeşlerim, gençlerle yaşlıların ve orta yaşlıların tek yürek, aynı anda, tek ses ve tek nefes halinde mabette buluşmasını biz önemsiyoruz. Biz çünkü gençlerimizi önemsiyoruz. Onların aynı anda büyükleriyle saf tutmasını çok anlamlı olduğuna inanıyoruz.” ifadesini kullandı.

“Sabah namazı buluşması” programı sonrasında halka çorba ikram edildi.

Kalabalıktan dolayı camiye çıkan caddelerde trafik ve yaya yoğunluğu oluştu. Bazı vatandaşlar camiye Çamlıca-Libadiye arasındaki kara yolu tünelini kullanarak ulaştı.

Program dolayısıyla cami çevresinde de yoğun güvenlik önlemi alındığı görüldü.

Aynı anda 63 bin kişinin ibadet edebileceği bir kompleks olarak tasarlanan Çamlıca Camisi, 7 Mart’ta sabah namazıyla ibadete açılmıştı.

çamlıca camii ile ilgili görsel sonucu

İlgili resim

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *