Gülerce: “Davutoğlu’nun eleştirilerini ciddiye almıyorum”

Gülerce: “Davutoğlu’nun eleştirilerini ciddiye almıyorum”

Star yazarı Hüseyin Gülerce; Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan tarafından yeni bir parti kurulacağı iddiasını gazetedeki köşesine taşıdı

Yazısında “Millete yaslanamayınca, başka limanlara demir atılır…” vurgusunda bulunan Hüseyin Gülerce, “Ahmet Davutoğlu’nun eleştirilerini ciddiye almıyorum. Söyledikleri içinde doğrular olmadığı için değil.” dedi ve nedenlerini şöyle sıraladı:

Birincisi, akla gelen her hususta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tenkit ediyor. Ama kendi Dışişleri Bakanlığı dönemine ait tek eleştiri yok. Kendi icadı “Stratejik derinlik”, Suriye’de ve bölgemizdeki hakikatler karşısında öylesine kaybolup gitti ki, hatırlanmasını hiç istemiyor.

İkincisi, vefasız davranan bir siyasî figür olarak hafızamızı yok sayıyor. Bir akademisyen iken önce büyükelçi yapılmış, sonra Dışişleri Bakanlığı koltuğu verilmiş, bilahare Erdoğan’ın güven duyarak AK Parti Genel Başkanı ve başbakan yaptığı bir insanın şimdi sanki yeni doğan bir güneşmiş gibi arzı endam etmesini benim vicdanım kabul etmiyor.

Üçüncüsü, kendisine duyulan güvene karşılık, güvensiz bir siyasetçi olduğunu kanıtladığı için de ciddiye almıyorum.

Hatırlayınız, Davutoğlu, AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ardından 5 Mayıs 2016 yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanı’mızla son nefesime kadar vefa ilişkisini sürdüreceğim.” demişti.

O günden beri Erdoğan’ın karşısına çıkmak için faaliyet içinde bulundu, toplantılar yaptı.

AK Parti’nin zor günlerinde, tıpkı Abdullah Gül gibi Erdoğan’ın yanında hiç olmadı. “Bir nefer” olarak referandumlarda, seçimlerde çalışmadı. Ortalıkta görünmedi…

Dördüncüsü, Akşener ve çevresi, MHP yönetiminde payları olduğu halde, Bahçeli’yi eleştiriyormuş gibi yapıp MHP’yi parçalamaya kalktılar.

Tıpkı onlar gibi Davutoğlu ve ismi geçen diğerleri de, AK Parti icraatlarında büyük pay sahibi oldukları halde sanki Erdoğan’ı eleştiriyormuş gibi yapıp AK Parti’yi parçalamaya kalkıyorlar.

Akşener ve etrafındakiler, savrula savrula, HDP ile işbirliği yapan CHP’ye koltuk değneği oldular.

Gül, Davutoğlu ve diğer isimleri de başka akıbet beklemiyor. Onlar da savrula savrula milletin karşısında kendilerine ayrılan yere oturacaklar.

“Erdoğansız Türkiye” için kurulan ittifakı güçlendirmek hesabıyla yeni bir parti kurulması, zorlamadır.

İyi Parti de bir zorlama ile kuruldu. İyi Parti, iktidar için yola çıkarılmadı. AK Parti’nin tökezlemesi, Erdoğan’ın çelmelenmesi için yola çıkarıldı.

AK Parti’den koparılacak milletvekillerine bel bağlayan Gül, Davutoğlu ve onlarla birlikte hareket edenlerin de iktidar olma derdi yok.

Millete yaslanamayınca, başka limanlara demir atılır…

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *