ABD ile İsrail arasında yakın temas

ABD ile İsrail arasında yakın temas

Kafasına Yahudi kipası takan ABD Dışişleri Bakanı Pompei, İsrail Başbakanı Netanyahu ile birlikte, İsrail işgali altındaki Doğu Kudüs’te, Ağlama Duvarı’na gitti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun refakatinde işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesindeki Mescid-i Aksa’nın batı duvarı olan Burak Duvarı (Ağlama Duvarı) önünde poz verdi.

Pompeo, Yahudiler tarafından en kutsal mekân olarak görülen “Ağlama Duvarı”na giderken Yahudilere samimiyetini göstermek üzere Yahudi kipasını taktı ve kendisine eşlik eden hahamlardan bilgi aldı.

Ağlama Duvarı’na sağ elini koyarak yaklaşık iki dakika dua eder pozisyonda duran Pompeo, Yahudilerin yaptığı gibi dilekler yazılı bir kağıt parçasını duvardaki aralıklara yerleştirdi.

Pompeo’nun yanında, ABD’nin İsrail Büyükelçisi David Friedman da hazır bulundu.

Netanyahu ve beraberindekilerle Mescid-i Aksa’nın altındaki sinagoga da giren Pompeo daha sonra Eski Şehir bölgesinden ayrıldı.

Bölgesel tur kapsamında, önce Kuveyt’i ziyaret eden ve ardından dün akşam İsrail’e gelen ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun 22 Mart Cuma günü de Lübnan’a geçmesi bekleniyor.

Mescid-i Aksa’nın Musevilikle ilgili yok

Burak Duvarı’nı “Ağlama Duvarı” olarak isimlendiren Yahudiler buranın sözde yıkılan ve Mescid-i Aksa’nın üzerinde bulunduğu alana yeniden inşa edilmesi gerektiği söylenen Süleyman Mabedi’nin tek kalıntısı olduğunu öne sürüyor.

Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyor. Yahudiler ise içinde Kıble Mescidi ile Kubbetu’s Sahra Camisi’nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu Mescid-i Aksa Külliyesi altında Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu iddiasıyla kazı çalışmaları yapıyor ve Harem-i Şerif’te kendilerinin de ibadet etme hakları olduğunu savunuyor.

UNESCO Dışişleri Komisyonu, 13 Ekim 2016’da Mescid-i Aksa’nın Musevilikle bağına dair herhangi bir ibarenin bulunmadığına ilişkin tasarıyı oylamış ve tasarı, 6’ya karşılık 24 oyla kabul edilmişti.

İsrail’in tepkiyle karşıladığı karar için Fransa çekimser oy kullanırken, ABD, Almanya ve İngiltere “hayır” oyu kullanan ülkeler arasında yer almıştı. Karar daha sonra UNESCO Yürütme Kurulu tarafından da onaylanmıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *