Çin’in yurttaş puanlama sisteminde yeni aşama!

Çin’in yurttaş puanlama sisteminde yeni aşama!

Güvenilmeyen ailelerin çocuklarının iyi okullara gitmesi yasaklanabilecek. Çin yönetiminin kullandığı yurttaş puanlama sistemi yüz tanıma teknolojisi ve yapay zeka aracılığıyla tüm toplumun dijital denetimini sağlıyor.

Çin Yüksek Halk Mahkemesi Adalet Komitesi üyesi Liu Guixiang’a göre, sistemle başı derde girenler çocuklarının eğitim seçeneklerinde de sınırlamalarla karşı karşıya kalabilir.

Londra/Şarku’l Avsat

Buna göre sistem “güvenilmeyen” aile olarak değerlendirdiği bir aileden çocukların, ücretleri normal okullardan daha pahalı elit okullara gitmesini engelliyor.

The Independent’tan Samuel Osborne’nın haberine göre, Lui ayrıca sistemin bir kimseyi yanlış yere veya aile üzerinde baskı kurmak için fertlerini cezalandırmayacağını ileri sürdü. Çinli yetkili ülkedeki hukuk sistemini “çok medeni” olarak tanımladı.

Yurttaş puanlama sistemi aracılığıyla yurttaşları kara listeye alma, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in inşa etmek istediği “Bir defa güvenilmez oldu mu, her zaman gözlem altında tutulmalı” ilkesine dayanan planıyla örtüşüyor.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, 2018’de yaptığı bir konuşmada Çin’in yurttaş puanlama sistemini eleştirerek, “İnsan yaşamının hemen hemen her yönünü kontrol etmeye dayanan Orwellyen bir sistem” ifadesini kullanmıştı.

Kara listeye alınmaya neden olan suçlamalar arasında terörizm hakkında yanlış bilgiler yayma, uçuşlarda sorun çıkarma, süresi dolmuş biletlerin kullanılması ve trenlerle sigara içmek gibi eylemler bulunuyor.

Yurttaş puanlama sisteminin kurallarını ihlal edenler finansal veya hukuki kabahat işlemekle suçlanıyor.

İnsan hakları savunucuları, Çin’de çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu 1 milyondan fazla insanın Çin’in uzak batısındaki Sincan bölgesindeki “toplama kamplarında” tutulduğunu ileri sürüyor. “Toplama kampları” kurduğu iddialarını reddeden Çin yönetimi ise söz konusu merkezlerin “yatılı okul” olduğunu savunuyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *