Türkiye’nin ilk “çocuk obezite merkezi” açıldı

Türkiye’nin ilk “çocuk obezite merkezi” açıldı

Önlenemeyen modern çağ hastalıklarından biri olan obezite önemli bir çocuk hastalığı olarak da tanımlanırken, bu konuda bilinç oluşturmak üzere ilk merkez İzmir’de açıldı.

Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, törenle Türkiye’nin ilk çocuk obezite merkezinin açılışını yaptı. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bahçesinde düzenlenen törende konuşan Prof. Meşe, “hastalığa değil sağlığa yatırım” anlayışıyla kişilerin yaşam kalitelerini artırmak için önemli projelere imza attıklarını savundu.

“Çocukluk Obezitesini Önleme Eylem Planı” kapsamında hazırlanan çalışmalara devam edildiğini hatırlatan Meşe, “Çocuklarımıza bu merkezlerimizde vereceğimiz eğitimlerle bilinç oluşturmalıyız. Sağlıklı vücut ölçülerini, fiziksel aktivitelerini, uyku zamanlarını, bilgisayar, televizyon gibi araçların bilinçli ve vakitli kullanımını, kısacası sağlıklı hayat bilincini ve obeziteden nasıl uzak duracaklarını kendilerine öğretmeliyiz.” diye konuştu.

Gelişmiş ve Gelişmekte olan ülkelerin sorunu

Meşe, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, obezitenin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer aldığını anlattı.

Açılışı yapılan merkezin Türkiye’de ilk olduğunu vurgulayan Meşe, “Obezite, son 40 yılda 5 ile 19 yaş arası çocuk ve adölesan dönemde 10 kattan fazla artmıştır. Her 4 çocuktan biri fazla kilolu ya da obez. Bu durum birçok kronik hastalığa ve erken ölümlere neden oluyor. Biz ‘çocuk kalpler ölmesin, onlar yaşasın’ istiyoruz. Bu yüzden bu konuya çok önem veriyoruz diyoruz.” diye konuştu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *