Hindistan ‘katliamcıları’ serbest bırakıyor!

Hindistan ‘katliamcıları’ serbest bırakıyor!

Hindistan, 2002 yılındaki Gucerat katliamının sanıklarından, 97 kişinin katlinden sorumlu Hindu lider Bajrangi ile birlikte katliamdan sorumlu diğer dört kişi hakkında kefaletle serbest bırakılma kararı verdi

2002 yılında Hindistan’ın Gucerat bölgesinde Müslümanlara yönelik toplu saldırılar, linç ve tecavüz, yağma, kundaklama gibi şiddet olaylarında binden fazla Müslüman hayatını kaybetmişti.

Hindistan, 2002 yılındaki Gucerat katliamının sanıklarından olan bir Hindu liderleri kefaletle serbest bırakma kararı aldı.

Gucerat katliamlarından biri olan Naroda Patiya katliamının baş faillerinden Babu Bajrangi, katliamdaki rolü nedeniyle 2012 yılında müebbet hapis cezası almıştı. Bajrang Dal isimli Hindu milliyetçisi bir grubun Gucerat lideri olan Bajrangi, katliamda 97 kişinin ölümünden sorumlu tutuluyordu.

Bajrangi ile birlikte katliamdan sorumlu olan diğer dört kişi hakkında da kefaletle serbest bırakılma kararı verildi. Bajrangi, saldırıdan sorumlu olduğunu itiraf etmiş, saldırıdan pişman olmadığını, daha fazla Müslüman öldürmek istediğini söylemişti.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, olaylar sırasında Gucerat eyaletinin başkanlığını yürütüyordu.

(Mepa News)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *