İsrail televizyonunda Nasrullah belgeseli

İsrail televizyonunda Nasrullah belgeseli

İsrail’den yayın yapan “Kan” televizyonu, Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah’la ilgili bir belgesel program yayımladı.

Yakın Doğu Haber (YDH) – El A’lam el-Harbi’nin haberine göre İbranice yayın yapan Kan televizyonunda dün gece (4 Mart’ta) yayımlanan belgeselde İsrail’in eski Başbakanı Ehud Olmert, 2006’daki Lübnan savaşıyla ilgili ilginç itiraflarda bulundu.

2006’daki Lübnan savaşı sırasında İsrail rejiminin başbakanlığını yapan Ehud Olmert, dünkü belgeselde “Ben Nasrullah’ın enformasyon tuzağına düştüm, 2006’da onun konuşmalarının yayımlanması bir hataydı. O, adeta bizim dışişleri bakanımız veya başbakanımız olmuştu. Bu durum Nasrullah’ın bizim aramıza şüphe oluşturmasını sağladı” dedi.

Ehud Olmert, Hizbullah Genel Sekreterinin İsrail için kullandığı “Örümcek yuvasından daha zayıf” şeklindeki nitelemesine İsrail’in 2000 yılında Güney Lübnan’dan panik halinde ve hedefsiz bir şekilde çekilmesinin sebep olduğunu söyledi.

İsrail rejimi, Lübnan’daki iç savaş şartlarından yararlanarak 1982’de Lübnan’ı işgal etmiş; ancak Hizbullah’ın silahlı direnişi sonucu 2000 yılının mayıs ayında çok ani ve hızlı bir şekilde Güney Lübnan’dan çekilmişti.

A’lam el-Harbi, İsrailli uzmanların “Kan” televizyonunun dün gece yayımladığı belgeselde Nasrullah’la ilgili söylediği şu ifadeleri nakletti.

– Nasrullah’la ilgili istihbaratımız yok, partisini tamamen başarılı bir maceraya dönüştüren ve giriştiği işlerde gerekli tercihleri yapan bir kişi, savaşçılarıyla ilişkilerinde de seçkin bir konumda.

– Nasrullah, güçlü bir Şii toplumu oluşturmak için çalışıyor (Lübnan’daki Şii toplumunu) daha önce benzeri görülmedik bir noktaya ulaştırdı.

– Nasrullah, bizi çok iyi tanıyor. İsrail tarihini ve liderlerini okuyup incelemiş. Araplar arasında hiç kimse İsrail’i Nasrullah kadar tanımıyor.

– Nasrullah, çocuklarını yurt dışında üniversitelere gönderen liderlerden değil. O, çocuğunu savaş meydanına gönderen bir lider.

– Nasrullah 2000 yılında işgalciyi ülkesinden kovan ve büyük bir zafer kazanan biri olarak Arapların karşısına çıktı.

– Nasrullah, mücadele sahnesine dair yayın konusunda birçok yöntemler icat etti. Hiçbir örgüt bu konuda Hizbullah’ın düzeyine ulaşamadı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *