Diyanet’ten üç aylar açıklaması: Kur’anı okuyun, manasını anlayın

Diyanet’ten üç aylar açıklaması: Kur’anı okuyun, manasını anlayın

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Rifat Oral, 8 Mart Cuma günü üç ayların başlaması nedeniyle bir açıklama yaptı.

Oral açıklamasında, üç ayların Müslümanlar için bir eğitim kampı niteliğinde olduğunu söyledi.

“Üç aylar yeniden temiz bir sayfa açma, ibadetlere yönelme, toplum, aile ve iş yerimizde mücadele, kavga, savaş ve birtakım şeyleri bırakma, merhametin yaygınlaşması ve sonuçta yeryüzünün cennet gibi olabilmesi için bir fırsat. Sanki bu üç aylar Müslümanlar için bir eğitim kampı. Bu şekilde değerlendirdiğimiz zaman üç aylar, bizde istenilen faydayı oluşturacaktır.”

Kur’an okunmalı, manası anlaşılmalı

Müslümanların bu aylarda tövbe ve istiğfar etmesi, 5 vakit namazını cemaatle kılmaya özen göstermesi gerektiğini savunan Oral, şu tavsiyelerde bulundu:

“Müslümanlar bu aylarda düzenli Kur’an-ı Kerim okumalı. Recep ayından itibaren günde 5 sayfa Kur’an-ı Kerim ve onun manasını okumaya çalışalım. Yapabilen kardeşlerimiz recep ve şaban ayında oruç tutsunlar. Tabii sürekli tutmak şart değil. Tavsiyemiz pazartesi ve perşembe günleri. Bu şekilde orucu tavsiye ediyoruz çünkü Peygamberimiz, ‘Pazartesi ve perşembe günleri ameller Allah’a arz edildiği için o gün oruç tutuyorum. Böyle bir şekilde amelim arz edilsin diye oruç tutuyorum.’ demiş. Bu aylarda mümkünse biraz infak edelim. Allah yolunda dağıtalım, paylaşmayı bilelim. Ayrıca haramlardan uzaklaşmak için gayret edelim. Kur’an-ı Kerim’de ‘Kulak, göz ve kalp mesuldür’ buyuruluyor. Dolayısıyla haramlardan gözümüzü, kulağımızı ve kalbimizi korumalıyız. Bu üç ayda ruhi bir perhiz ve eğitime girelim. Akrabalar ve komşularla ilişkilerimize dikkat edelim.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *