Heniyye, Kahire ziyareti hakkında Filistinli gruplara bilgi verdi

Heniyye, Kahire ziyareti hakkında Filistinli gruplara bilgi verdi

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye, Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü Ulusal Yüksek Heyeti üyelerine Kahire ziyareti hakkında bilgi verdi.

Hamas Siyasi Birimi üyelerinden Halil El-Hayye, Pazar günü gerçekleştirilen toplantının ardından yaptığı açıklamada, Heniyye’nin Kahire’ye yaptığı son ziyaret hakkında bilgi verdiğini, milli sabiteleri vurguladığını ve Filistin davasının karşı karşıya olduğu tehlikelere işaret ettiğini söyledi.

El-Hayye’nin bildirdiğine göre, Heniyye, Mısır ile ilişkilerin derinliğine dikkat çekerek, Kahire’deki görüşmelerinde Mısırlı yetkililerden Filistin halkının yanında olduklarını bildiren açıklamalar işittiğini anlattı.

El-Hayye’ye göre Heniyye ayrıca Kahire’deki görüşmelerde Filistin’deki bölünmüşlük halinin mutlaka sona erdirilmesi ve uzlaşı anlaşmalarına bağlı kalınması gerektiğini söyledi.

Hamas liderinin Filistinli grupların temsilcileri önünde zindanlarındaki sekiz Filistinliyi serbest bırakan Mısır’a bir kez daha teşekkür ettiği kaydedildi.

İslami Cihad liderlerinden ve Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü Ulusal Yüksek Konseyi üyelerinden Halid El-Bataş da Yüzyılın Anlaşması komplosuna karşı birlik ve beraberliğin sağlanmasının önemine değindi.

Halid El-Bataş, Gazze’yi ziyaret etmesi beklenen Mısır güvenlik heyetiyle Filistinli grupların görüşmelerinin ablukanın kırılması ve sona erdirilmesi temelinde gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Filistin Enformasyon Merkezi

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *