Bakan Akar, Pentagon temasları hakkında bilgi verdi

Bakan Akar, Pentagon temasları hakkında bilgi verdi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Pentagon’daki temasları ile ilgili olarak, “Suriye’den çekilme sırasında herhangi bir otorite boşluğu bırakılmaması hususunu hatırlattık” dedi. 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, AA muhabirine, ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan  ile görüşmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Birlikte mücadele kararlılığı

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Türkiye’nin Washington  Büyükelçisi Serdar Kılıç’ın da bulunduğu heyetle, Pentagon’daki muhataplarıyla  bir araya geldiklerini belirten Akar, gerek karşılamada gerek ev sahipliğinde  gösterilen ilgiden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Toplantıda öncelikli olarak terörle mücadele konusunun ele alındığını  bildiren Akar, “PKK/PYD/YPG, DEAŞ ve FETÖ başta olmak üzere, tüm terör  örgütlerine karşı birlikte mücadele etme kararlılığımızı bir kez daha teyit  ettik. Bizim bu konudaki çalışmalarımıza onların da olumlu baktıklarını gördük.”  diye konuştu.

Görüşmede FETÖ ile mücadelenin de konuşulduğunu aktaran Bakan Akar,  “FETÖ elebaşının ve örgütün diğer üyelerinin iadesi konusunu da gündeme getirdik.  Önümüzdeki günlerde bunu da yakından takip etmeye devam edeceğiz.” dedi.

Akar, ABD Başkanı Donald Trump’ın açıkladığı Suriye’den çekilme  kararını hatırlatarak, şunları söyledi:

“Çekilme kararının uygulanması konusunda karşılıklı görüş  alışverişinde bulunduk. Çekilme sırasında herhangi bir şekilde otorite boşluğu  bırakılmaması hususunu da muhataplarımıza hatırlattık. Başlangıçtan itibaren  üzerinde durduğumuz Münbiç meselesi vardı, bunu da gündeme getirdik. Kendilerine  YPG’li teröristlerin bir an önce Münbiç’i boşaltması, sahip olduğu ağır  silahların toplanması ve yönetimin Münbiçlilere verilmesi konularını hatırlattık.  Münbiç Yol Haritası’nın gerçekleşmesi, buradaki gecikmenin önlenmesi ve bunun bir  an önce sonuçlandırılması konusunu muhataplarımız da kabul etti ve bu konuda  çalışacaklarını da ifade ettiler.”

Görüş alışverişi devam edecek

Güvenli bölge konusunu da ele aldıklarını vurgulayan Akar,  “Bu konuda  hem onların görüşlerini dinledik hem de kendi görüşlerimizi ifade ettik. Burada  bir güvenli bölge oluşturulmasının, özellikle PKK/YPG’li teröristlerin bu güvenli  bölgeden çıkarılmasının, burada kontrolün Türkiye tarafından sağlanmasının,  oluşacak güven ortamı içinde hala Türkiye’de misafir ettiğimiz Kürt, Arap, Asuri,  Keldanilerin de bulunduğu Suriyelilerin bir an önce topraklarına, evlerine  dönmelerinin sağlanmasının gerektiğinin altını çizdik.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump  arasındaki telefon görüşmesine değinen Akar, şunları kaydetti:  “Söz konusu görüşmede varılan bazı mutabakat noktalarının olumlu  yansımalarını burada memnuniyetle müşahade ettik. Stratejik ortağımız olan ABD’li  muhataplarımızın bizim güvenlik endişelerimizi paylaştığını da gerçekten yakından  görme fırsatı bulduk. Ayrıca F-35, S-400 ve Patriot konusunda da karşılıklı  bilgi, görüş alışverişinde bulunduk. Bu konular üzerinde çalışmaya devam  edeceğimiz, iki ülke arasında bu konudaki problemlerin çözülmesi için elimizden  gelen gayreti göstereceğimiz konusunda da mutabık kaldık. Görüş alışverişine  devam edeceğiz. Önümüzdeki günlerde bu konularda bazı gelişmeler olması için  elimizden gelen gayreti göstereceğiz.”

Akar, hedeflerinin sadece teröristler olduğunu vurgulayarak, “Bizim  Kürt kardeşlerimizle, Suriye’deki Arap kardeşlerimizle ve diğer etnik ve dini  gruplarla hiçbir sorunumuz yok. Bizim tek hedefimiz teröristlerdir, DEAŞ’tır,  PKK/YPG’dir. Bazıları PKK’yı Kürtler olarak nitelendiriyor. Bu, son derece  yanlıştır. Nasıl DEAŞ Müslümanları temsil etmiyorsa, terör örgütü PKK/YPG de  Kürtleri temsil etmemektedir. Unutulmamalıdır ki PKK, PYD, YPG aynı terör  örgütüdür.” değerlendirmesini yaptı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *