Doğu Akdeniz’deki tehlikeli oyun

Doğu Akdeniz’deki tehlikeli oyun

Serdar Turgut: İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, Kıbrıs Rum Kesimi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadas’ı ziyaret ederek bölgedeki dengeleri Türkiye aleyhine değiştirebilecek süreçleri başlattı.

Habertürk Washington temsilcisi Serdar Turgut konuya dikkat çektiği “Doğu Akdeniz’deki tehlikeli oyun” başlıklı dünkü yazısında, Doğu Akdeniz havzasında hakimiyet kurmak için uğraşan İsrail’in Türkiye aleyhine olabilecek yeni bir adım daha attığını kaydetti.

“İsrail Cumhurbaşkanı Reuven RivlinKıbrıs Rum Kesimi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadas’ı ziyaret ederek bölgedeki dengeleri Türkiye aleyhine değiştirebilecek süreçleri başlattı”ğını belirten Turgut şunları yazdı:

İsrail daha önce Akdeniz’deki doğalgaz kaynaklarını Türkiye üzerinden geçecek boru hattı ile dünyaya gönderecekken, sadece Türkiye’ye zarar vermeye çalışmak için bu boru hattının deniz altından Kıbrıs, Yunanistan ve İtalya’dan geçmesine karar verdi.

İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin (sağda), Kıbrıs Rum Kesimi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiada
İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin (sağda), Kıbrıs Rum Kesimi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiada

LEVİATHAN VE TÜRKİYE

Böylece İsrail’in hesaplarına göre dev kaynağa sahip olduğu bilinen Leviethan doğalgaz havzasındaki gazın dağılımından Türkiye dışlanacak. İsrail’in şimdilik stratejik hesabı bu görünüyor.

Bu adımın son olarak Türkiye’yi başka nedenlerle ziyaret emiş olan Yunanistan Başbakanı ile İstanbul’da konuşulup konuşulmadığını kaynaklar açıklamadı.

DAHA BÜYÜK BİR İTTİFAK

İsrail sadece bunu yapmakla kalmıyor. Kıbrıs Rum Kesimi ve Yunanistan ile kurulmuş olan bu ittifakı daha büyük bir bölgesel ulusal güvenlik kalkanına dönüştürmeye çalışıyor.

Amerikan kaynakları Rum Kesimi’ni ziyaretinde İsrail Cumhurbaşkanı’nın bu ittifaka Ürdün ve Mısır’ın da dahil edilmesini istediğini belirtiyor. Eğer bu da olursa Doğu Akdeniz’de Türkiye aleyhine kurulmaya çalışılan ittifak daha da güçlenmiş olacak.

‘BLÖF YAPIYORLAR’

Amerikan kaynakları ortada henüz somut bir gelişme olma​dığını İsrail’in bu tür fikirleri daha çok Türkiye’yi rahatsız etmek için zaman zaman ortaya atıklarını düşünüyorlar.

Örneğin yine aynı kaynaklar deniz altından doğalgaz boru hattının fizibilitesinin olmadığını ve aynı zamanda bölgede büyük deprem riskinin de bulunduğunu söylüyorlar. Ve eğer ileride Türkiye üzerinden bir boru hattı olmayacaksa İsrail’in çıkardığı doğalgazı sadece Mısır’daki rafineride işleyip oradan gemilerle dünyaya dağıtabileceğini söylüyorlar.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *