Soçi’de üçlü zirve sona erdi

Soçi’de üçlü zirve sona erdi

‘Suriye’ konulu Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi’nin ardından Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani açıklama yaptı.

Erdoğan: “Suriye’de yeni dramların yaşanmasını istemiyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ne İdlib’de ne de Suriye’nin başka bölgelerinde yeni insani krizlerin, yeni dramların yaşanmasını istemiyoruz. Terörün sonu hezimettir. Gerek ülkemizi, gerekse İran’ı hedef alan terör örgütleri eninde sonunda kaybetmeye mahkumdur.” dedi.

Erdoğan, ABD’nin Suriye’den çekilme kararına ilişkin, “Sürecin PYD, YPG ve DEAŞ’ın istismar edeceği bir güç boşluğuna mahal vermeden yürütülmesi şarttır.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İdlib muhtırasıyla üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz.” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Rejimin ateşkese uyması noktasındaki beklentimizi de Rus ve İranlı mevkidaşlarıma ilettim. İdlib’in gerginliği azaltma bölgesi statüsünün korunması ve bölgedeki provokatif girişimlere karşı ortak mücadele etme kararlığımızı teyid ettik.”

Erdoğan, Birleşmiş Milletler ile koordinasyon halinde muteber ve dengeli bir komitenin en kısa sürede faaliyete geçmesini arzu ettiklerini dile getirerek, “Üç garantör ülke olarak Suriye ihtilafının, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararı temelinde çözüme kavuşturulmasına yönelik çabalarımızı sürdürmekte kararlıyız. Zirve toplantılarını devam ettirmek hususunda da Sayın Putin ve Sayın Ruhani’yle mutabıkız.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye krizine siyasi çözüm umutlarının daha önce hiç bu kadar filizlenmediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim derdimiz, Suriye’nin toprak bütünlüğünün sağlanmasıdır ama bir an önce Münbiç terör örgütlerinden boşaltılmalı ve İdlib’de terör örgütlerine oyun sahası bırakılmamalıdır. Bu toprakların sahibi Suriye’nin halkıdır.” dedi.

Erdoğan, Soçi Zirvesi’nin beşincisinin Türkiye’de yapılacağını söyledi.

Putin: “Yoğun bir koordinasyonla Suriye krizinin çözümü için çalışmalar yapıyoruz”

Rusya Devlet Başkanı Putin, “Yoğun bir koordinasyonla Suriye krizinin çözümü için çalışmalar yapıyoruz. Bugün krizin çözümü için önemli çalışma alanları belirledik.” dedi.

Putin, Suriye’de barışın sağlanması ve Suriye’nin yeniden inşa edilmesi için gerekli sürece Rusya, Türkiye ve İran sayesinde ulaşıldığını belirterek, “İdlib’te çatışmasızlık bölgesi kurulması geçici bir tedbir ve teröristlerin saldırıları cezasız kalmayacaktır. Suriye’de nihai barışın sağlanması ve istikrarın sağlanması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” diye konuştu.

Putin sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Suriye’de ateşkesin sağlanması terörle mücadeleye bir zarar vermemelidir. Önemli olan Astana formatındaki üç ülke de iş birliğini pekiştirmeye niyetlidir. Astana formatı önemli olduğunu teyit etmiştir. Suriye’de insani sorunların çözümü için çabalarımızı sürdürüceğiz. BM katılımıyla Suriye toplantılarının yapılması konusunda mutabık kaldık.”

Ana amacın Suriye’nin toprak bütünlüğünü korumak olduğunu vurgulayan Putin, “Bu İdlib bölgesi için de Fırat’ın doğusu için de geçerlidir. Teröristler nerede olursa olsun mücadelemizi devam ettirmeliyiz. Bölücü hiçbir hareketi desteklemeyiz.” dedi.

Ruhani: “ABD, DEAŞ’lıların bir kısmını Afganistan’a aktarıyor”

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, “ABD, DEAŞ’lıların bir kısmını Afganistan’a aktarıyor. Orta Asya ve diğer bölgeler için çok tehlikeli olabilir. Üç garantör, çatışmaların azalması ve Suriye’nin istikrarının sağlanması için çabalarına devam edecek.” dedi. Ruhani’nin konuşmasından satırbaşları şöyle:

İdlib’de garantörlerin mevcudiyeti geçicidir. Buradaki teröristlerin çıkarılması gerekiyor. Suriye’nin toprak bütünlüğüne hepimiz saygı duyuyoruz. Suriye’nin komşularının da sınır güvenliğinin sağlanması gerekiyor. ABD fiziki olarak da Suriye’den çekilmelidir. Türkiye’nin güvenliğine önem vermeliyiz. Umarım Suriye halkı uzun süredir içinde bulunduğu durumdan kurtulur ve huzura kavuşur. Sonuca ulaşmak için BM’nin de yardımda bulunmasını bekliyorum.

İkili görüşmeye ilişkin yazılı açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin, Rusya’nın Soçi kentindeki Suriye konulu Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi öncesi baş başa görüşmesine ilişkin İran Cumhurbaşkanlığından yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamaya göre, görüşmede, Türkiye ve İran’ın bölgedeki terör tehdidine karşı ortak hareket ettiğini kaydeden Ruhani, “Bölgedeki terör grupları ABD başta olmak üzere yabancı güçlerin desteğini alıyor. Terörizm, bölgede ortak mücadele gerektiren önemli bir sorun.” ifadelerini kullandı.

ABD öncülüğünde Polonya’nın başkenti Varşova’da düzenlenen konferansa işaret eden Ruhani, “Biz bölgede istikrarı artırmak ve Suriye’de terörle mücadele için yeni adımlar atmaya çalışırken terör destekçileri Varşova’da bölgeye yönelik komplo peşinde.” değerlendirmesinde bulundu.

İki ülke arasındaki iş birliğinin özellikle özel sektör alanında çok iyi olduğunu vurgulayan Ruhani, bankacılık ilişkilerinin derinleştirilmesinin bu iş birliğini geliştirmek için hayati önemde olduğunu belirtti.

Ruhani, Türkiye ile enerji, teknoloji, bankacılık ve taşımacılık alanlarında iş birliğine hazır olduklarını kaydederek, “Ülkelerimiz arasındaki anlaşmaların uygulanmasının önündeki engellerin ortadan kaldırılmasını umuyoruz.” ifadesini kullandı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *