İslamcılara ve Laik gruplara ‘uzlaşın’ çağrısı

İslamcılara ve Laik gruplara ‘uzlaşın’ çağrısı

Mısır’ın eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed el-Baradey, ülkedeki İslamcı ve laik gruplara aralarındaki rekabeti sonlandırarak uzlaşma çağrısı yaptı. Baradey’in çağrısı, Parlamento’ya sunulan yeni yasa teklifinin ardından geldi.

Baradey, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajında, “Zihinlerimize yerleştirilmiş olan İslamcı-laik ayrışması şeytani bir felakettir. Bizi önce insan, sonra Mısırlı oluşumuz birleştiriyor.” ifadelerini kullandı.

AA’nın haberine göre, geleceğin beraber yaşayabilmek için ortak müşterekler bulmaktan geçtiğini ileri süren Baradey, insanlığın ön plana çıkarılması, diğer ayrıntılar ve görüş ayrılıklarının bir kenara itilmesi gerektiğini savundu.

Baradey’in zamanlaması

Mısır’da cumhurbaşkanının görev süresinin 4 yıldan 6 yıla çıkarılmasını öngören anayasa değişikliği teklifinin parlamentoya sunulmasının ardından Muhammed el-Baradey’in muhaliflere yönelik birlik çağrılarını artırdığı gözleniyor.

Mısır Parlamentosunda çoğunluğu oluşturan ve Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’ye yakınlığıyla bilinen Mısır’a Destek Koalisyonu Başkanı Abdullah el-Asabi, anayasa değişiklik teklifini 3 Şubat’ta Parlamento Başkanı Ali Abdulal’e sunmuştu.

Muhalefetten ‘hayır’ kampanyası

Mısır muhalefeti aynı gün sosyal medya üzerinden, “Anayasa Değişikliğine Hayır” kampanyası başlatmış, Baradey de Twitter’dan yaptığı paylaşımda, muhtemel referandumda Mısır’daki siyasi oluşumların ortak tutum sergilemesi için çağrıda bulunmuştu.

Bunun ardından 11 siyasi partinin temsilcileri, muhalif milletvekilleri ve kanaat önderlerinin katılımıyla 5 Şubat’ta bir toplantı yapılmış ve “Anayasayı Savunma Koalisyonu” kurulmuştu.

Mısırlı muhalifler, cumhurbaşkanının görev süresinin 4 yıldan 6 yıla çıkarılmasını öngören değişikliğin Sisi’nin üçüncü dönem adaylığının önünü açacağını savunuyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *