Bir banka daha ne kadar kâr ettiğini açıkladı

Bir banka daha ne kadar kâr ettiğini açıkladı

Faizden kaçan müşterilerin yöneldiği katılım bankaları ile ilgili tartışmalar devam etmekle birlikte, katılım bankaları da diğer bankalar gibi yüksek kârlar elde etmeye başladı. 2005 yılında kurulan Türkiye Finans katılım bankası, 2018 yıl sonu itibarıyla 445 milyon lira net kâr ettiğini bildirdi.

Bütün rakamlarda artış var

Türkiye Finans Katılım Bankasından yapılan açıklamaya göre, bankanın net dönem kârı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18 artış göstererek 445 milyon lira oldu. Türkiye Finans’ın toplam aktif büyüklüğü yüzde 20 artışla 47 milyar lira olurken, 2017 yıl sonuna göre cari hesaplarında yüzde 40 artış kaydederek 10 milyar lira değere ulaştı.

2018 yıl sonu itibarıyla Türkiye Finans’ın özkaynakları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6 artış kaydederek 4 milyar 323 milyon liraya ulaştı. Özkaynak kârlılığı yüzde 10,61’e yükselirken, sermaye yeterlilik oranı ise yüzde 16,62 seviyesinde gerçekleşti.

‘Büyümeye devam edeceğiz’

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türkiye Finans Finans ve Strateji Genel Müdür Yardımcısı Mete Kanat, “2018 yılında hayata geçirdiğimiz ‘Hayata Katılım Bankası’ stratejimiz ile 2019 yılında güçlü bir şekilde büyümeye devam edeceğiz. Ülkemiz, 2018 yılındaki tüm zorlu süreçlere rağmen hızla toparlanırken; biz de Türkiye Finans olarak reel ekonomiye desteğimizi artırarak, Türkiye’nin ve bankamızın büyümesine katkı sağlayacağız. 2019 yılında güçlü bankacılık altyapımız, genişleyen şube ağımız, dijital bankacılıktaki atılımlarımız ile bireysel ve ticari tarafta sektöre ilkleri kazandıran ürünlerimize yenilerini ekleyeceğiz. Bu süreçte sektörümüzde öncü konumumuzu sürdürmeyi, faizsiz bankacılık prensiplerinden ödün vermeden konvansiyonel bankalardan pay almayı hedefliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *