Venezuela bayrağını indirip ABD bayrağı çekiyorlar

Venezuela bayrağını indirip ABD bayrağı çekiyorlar

Ellerinde ABD bayrakları taşıyan muhalifler Venezuela bayrağını indirip yerine ABD bayrağı çekerken görüntülendi. Avrupa Birliği de ‘geçici başkanı’ tanımaya hazırlanıyor.

ABD’nin açık desteği ile başlayan gösterilerde muhaliflerin ABD’ye desteği ellerinde taşıdıkları bayraklarla gösterdikleri gibi, yüksek yerlere de ABD bayrakları asmaya başladılar.

Siyasi ve ekonomik kriz içerisindeki Venezuela’nın Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya yönelik içeride muhalefet baskıya devam ederken, uluslararası baskı da artıyor.

Avrupa Birliği Guaido’yu tanımaya hazırlanıyor

BBC Türkçe’nin haberine göre, bugün Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin hükümetlerinin Venezuela’da kendisini geçici devlet başkanı ilan eden Juan Guaido’yu tanıması bekleniyor.

Ancak Maduro, dün akşam devlet televizyonuna verdiği röportajda “Ültimatomlara boyun eğmeyiz” dedi ve erken seçime gidilmeyeceğini söyleyerek “Seçimler 2024’te yapılacak. Avrupa’nın ne dediği umurumuzda değil” ifadelerini kullandı.

Venezuela’ya yönelik yeni yaptırımları devreye sokan ABD Başkanı Donald Trump’ı da hedef alan Maduro, “Beyaz Saray’ın eline kan bulaşmıştır” dedi. Maduro, ‘Ülke iç savaşa gidebilir mi?’ sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Bugün kimse bu soruya net bir yanıt veremez. Her şey kuzeydeki imparatorluk (ABD) ile müttefiklerinin delilik ve saldırganlık düzeyine bağlı olacak.”

ABD Başkanı Trump ise CBS televizyon kanalına verdiği röportajda Venezuela’ya yönelik olarak askeri müdahale seçeneğinin de masada olduğunu söyleyerek “Kimsenin iç işlerimize karışmasını istemiyoruz ve ülkemizi korumak adına gerekli hazırlıklarımızı yapıyoruz” dedi.

Maduro ise ABD’nin Venezuela’ya yönelik olası bir askeri harekatına karşı Donald Trump’ı uyardı ve ‘Vietnam’da yaptığınız hatayı tekrarlamayın’ dedi.

Protestolar devam ediyor

Venezuela’nın başkenti Caracas’ta Cumartesi günü düzenlenen hükümet karşıtı ve hükümet yanlısı protestolara binlerce kişi katıldı.

Venezuela ordusu Maduro’yu desteklemeye devam ediyor. Ancak Cumartesi günü Hava Kuvvetlerinden general Francisco Yanez istifa ederek kendisini geçici başkan ilan eden Guaido’ya desteğini açıkladı.

Yanez bugüne kadar muhalefeti destekleyen en üst düzey ordu mensubu oldu.

Guaido geçen hafta Venezuela ordusu yetkilileriyle Maduro’nun devrilmesi için gizli görüşmeler yürüttüğünü açıklamıştı. Guaido, Çin’le de temasa geçerek Pekin yönetiminden Maduro’ya sağladıkları desteği kesmelerini talep etmişti.

Juan Guaido Venezuela’nın herhangi bir bölgesini kontrol etmiyor. Guaido’nun amacı, üke dışında insani yardım merkezleri oluşturarak toplanan yardımların ülkeye sokulması için ordu üzerinde baskı kurmak.

Maduro ise söz konusu yardımların ülkeye sokulmayacağını söylüyor. Devlet Başkanı Cumartesi günü destekçilerine “Biz hiçbir zaman dilenci, bir toplum olmadık, hiçbir zaman da olmayacağız” diye seslenmişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *