el-Fetih’den yeni hamle

el-Fetih’den yeni hamle

Fetih Hareketi Merkez Komitesi, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) çatısı altındaki gruplar ile bağımsız kişilerden oluşacak yeni bir hükümetin kurulması yönünde tavsiye kararı aldı.

RAMALLAH (AA) – İşgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinde Devlet Başkanı Mahmud Abbas başkanlığında gerçekleşen Merkez Komitesi toplantısının ardından yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamaya göre, Komite, yeni bir hükümetin kurulması ve aynı zamanda FKÖ bünyesindeki gruplarla bu konuda istişare yapmak üzere bir komitenin kurulması yönünde tavsiye kararı aldı.

Önceki gün Fetih’ten bir yetkili, hareketin, uzlaşı hükümetinin yerine yeni bir hükümet kurulması yönünde eğilim içinde olduğunu, hatta Fetih’ten yetkililerin hükümet başkanlığı için aday gösterildiğini açıklamış ancak bu kişilerin isimlerini zikretmemişti.

FKÖ, Arap Birliği ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Filistinlilerin tek meşru temsilcisi kabul ediliyor. FKÖ bünyesinde, Fetih ve Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’nin (FHKC) yanı sıra Filistin Kurtuluş Cephesi, Arap Kurtuluş Cephesi ve Filistin Halk Partisi gibi gruplar yer alıyor.

Hamas’ın Gazze’de yönetime geldiği 2007’den bu yana Filistin topraklarında siyasi bölünmüşlük yaşanıyor.

Son olarak Mısır’ın başkenti Kahire’deki müzakereler kapsamında 12 Ekim 2017’de Filistin’deki bölünmüşlüğü bitiren “uzlaşı anlaşması” imzalanmıştı.

Hamas’ın Koruma Komiteleri önerisi

(Filistin Enformasyon Merkezi) – İslami Direniş Hareketi (Hamas), Yahudi yerleşimcilerin Batı Yaka’daki saldırılarına karşı ulusal birliğin sağlanması ve koruma komitelerinin yeniden kurulması çağrısında bulundu.

Hamas, dün akşam (26 Ocak Cumartesi) yayınladığı ve Filistin Enformasyon Merkezi’ne de ulaşan bildiride, işgalcilerin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarına karşı birlik olarak tüm grupların katılımıyla köyleri ve beldeleri koruyan koruma komitelerinin yeniden oluşturulması gerektiğini ifade etti.

Bildiride, Yahudi yerleşimcilerin işgal güçleri himayesinde Ramallah’taki El-Muğayyir köyüne saldırmalarının ve masum sivillerin üzerine gerçek mermilerle ateş açmalarının işgalin varlığıyla doğrudan bağlantılı bir cinayet olduğu belirtildi.

Saldırının Batı Yaka’daki Yahudi yerleşkelerinin tehlikesini gösterdiğini ifade eden Hamas, söz konusu yerleşkelerde Filistin halkına saldıran fanatik Yahudi canilerin yaşadıklarına dikkat çekti.

Hamas, El-Muğayyir köyü sakinlerinin ellerindeki basit imkanlarla Yahudi yerleşimcilere karşı koymalarının Filistin halkının direnişinin asaletini yansıttığını söyledi.

El-Muğayyir köyü sakinlerinin dün birlik içinde güzel bir örnek ortaya koyduklarını kaydeden Hamas, köy halkını selamladığını ifade etti.

Hamas, El-Muğayyir köyünde Yahudi yerleşimcilere karşı direniş sırasında şehit olan Hamdi Talib Na’san’a Allah’tan rahmet ve yaralılara acil şifalar diledi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *