Batı’da “Erkek kimdir?” tartışması

Batı’da “Erkek kimdir?” tartışması

Traş malzemeleri firması Gillette’in reklam filminde erkeklerin tacizci ve zorba gösterilmesine yanıt, bir saat firması olan Egard Watch Company tarafından çekilen bir video ile verildi. Bu videoda ise erkekler güçlü ve koruyucu olarak yansıtıldı.

Traş ürünleri firması Gillette’in ‘zehirli erkeklik’ diye tabir ettiği davranış biçime meydan okuyan filmi erkekleri ‘tacizci ve zorba’ olarak nitelediği gerekçesiyle eleştirilmişti.

Euronews’ün aktardığına göre, tepki gösterenler arasına katılan saat firması Egard Watch Company, hazırladığı ‘Erkek kimdir? Gillette’e yanıt’ adlı filmle bu soruya düşündürücü yanıtlar veriyor.

Filmin arka fonunda, şirketin kurucusu Ilan Srulovicz, ‘Erkek kimdir?’ sorusunu sorarken, ekrana resmi veriler yansıyor.

“Erkek cesur mudur?” sorusu sorulurken görüntülerde küçük bir çocuğu yangından kurtaran itafiye eri görülürken alt yazıda ‘İş yerinde kazalarında ölenlerin yüzde 93’ü erkeklerden oluşuyor’ yazıyor.

“Erkek koruyucu mudur?” sorulurken, intihar edenlerin yüzde 79’unun erkek olduğu hatırlatılıyor.

Erkeklerin yaşadığı sıkıntıların kadınlarınki kadar konuşulmadığına vurgu yapan ve erkeklerin tacizci ve zorba olarak lanse edilmesini eleştiren film 5 gün içinde 1 milyondan fazla kişiye ulaştı.

Srulovicz: Gillette’in filmi beni gücendirdi

The Daily Wire’a konuşan Srulovicz, “Gillette’in reklam filmi beni (erkek olarak) rencide etti, katı bir genelleme olmuş. Fakat aynı zamanda verilmek istenen mesajı da anlayabiliyorum. Sadece doğru şekilde ifade edemediler?” diyor.

Srulovicz, kimseden destek görmeyip tek başına çektiği bu filmle şirketini riske attığını da sözlerine ekliyor.

Gillette’in YouTube üzerinden paylaştığı reklam filmi, 23 milyon kez izlendi. Sadece 617 bin kişi reklamı beğendiğini işaretlerken 1 milyondan fazla kişiyse filmi beğenmedi.

Gillette reklam filminde ‘zorbalık’, ‘cinsel taciz’ ve ‘zehirli erkeklik’ örneklerine geniş yer verdiği iki dakikalık reklam filminde, her erkeğin kendi erkek çocuklarına örnek olacağını hatırlatarak sona eriyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *