Bolton, Türkiye açıklamasını İsrail’den yaptı

Bolton, Türkiye açıklamasını İsrail’den yaptı

Yarın Türkiye’ye gelmesi beklenen John Bolton, Fırat’ın doğusuna operasyon için ABD’nin şartını açıklarken, Türkiye’nin Amerika’nın Kürt müttefiklerini koruması gerektiğini de söyledi. İbrahim Kalın ise yazılı cevabında Bolton’ın iddialarını akıl-dışı niteledi.

AMERİKA’NIN SESİ – Amerika Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Amerikan askerlerinin Suriye’den çekilmesine yeni bir koşul ekledi. Bolton, Türkiye’nin Amerika’nın Kürt müttefiklerini koruma konusunda uzlaşması gerektiğini kaydetti.

Trump’ın Suriye’den çekilme kararı birçok soruyu da gündeme getirmişti.

İsrail’deki temasları sırasında açıklamalarda bulunan Bolton, Kürtlerin korunması gerektiği konusunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dahil Türk yetkililerle görüşmesinde gündeme getireceğini belirtti.

Bolton, “Türklerin asgaride Amerika’yla tam bir koordine içinde olmayan askeri harekat yapmaması gerektiğini düşünüyoruz böylece askerlerimizi tehlikeye atmazlar fakat aynı zamanda bizimle savaşan Suriyeli muhalif güçlerinin tehlikeye atılmaması konusunda Başkan’ın isteğini karşılaşmış olurlar” dedi.

Amaçlar ve kapasiteler ortaya çıkarılacak

Salı günü Türkiye ziyaretini gerçekleştirecek olan Bolton, Amerika’nın Türkiye’yle amaçları ve kapasitelerini görmek için konuşacağını kaydetti.

Bolton Trump’ın duruşunun Türkiye’nin Kürtleri öldürmeyebileceği ve Amerika’nın geri çekilmesinin bu konuda anlaşma olmadan gerçekleşmeyeceği şeklinde olduğunu kaydetti.

John Bolton, Trump’ın Türkiye’nin Kürtleri öldürmesine izin vermeyeceğini açıkça belli ettiğini söyledi. Bolton, Amerika’nın Kürtlere şimdi pes etmemelerini söylediğini ve Kürtler’den Rusya’yla Esat hükümetinden koruma istemelerinden uzak durmalarını istediğini belirtti.

John Bolton, Suriye’den çekilmenin IŞİD’in yenilgiye uğratılması ve yeniden toparlanamayacağının garanti altına alınmasıyla yapılacağını da vurguladı.

Jeffrey Kürtlerle görüşecek

Bolton ayrıca, Amerika’nın Suriye Özel Temsilcisi ve aynı zamanda IŞİD’e karşı koalisyonun Amerika Özel Temsilcisi James Jeffrey’nin gelecek hafta Suriye’ye giderek Kürtlere terkedilmediklerini söyleyeceğini belirtti.

Bu arada Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komisyonu Başkanı olması beklenen Adam Smith ABC’ye yaptığı açıklamada, “IŞİD’in yeniden yükselmesini istemiyoruz, müttefiklerimizin Kürtler’in Erdoğan tarafından katledilmesini istemiyoruz” dedi.

İbrahim Kalın’dan yazılı yanıt

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, “Türkiye’nin Kürtleri hedef aldığı iddiası akıl dışıdır. Türkiye’nin hedefi DEAŞ ve PKK/PYD/YPG terör örgütleridir.” ifadelerini kullandı.

ANKARA(AA) – Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, yazılı açıklamasında, Türkiye’nin terörle mücadelesinin amacının, milli güvenliği sağlamak, bölgesel barış ve istikrarı güvence altına almak olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin, terör örgütü PKK ve Suriye uzantıları PYD ve YPG’ye, DEAŞ’a ve FETÖ’ye karşı aynı anda mücadele eden tek NATO üyesi ülke olduğunu hatırlatan Kalın, Türkiye’nin terörle mücadelede müttefikleriyle ve bölge ülkeleriyle koordinasyon yapacağına, milli güvenliğinin gerektirdiği politikaları kararlı bir şekilde uygulayacağına dikkati çekti.

Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “sahada da olacağız, masada da olacağız” ilkesinin, milli çıkarlar için hem askeri hem de diplomatik yolların her an açık olduğunu açıkça ifade ettiğini belirtti.

“Amacımız Kürtleri terör örgütünün zulmünden kurtarmak”

Türkiye’nin amacının, Suriye’yi bütün terör örgütlerinden temizlemek, Suriye’nin toprak bütünlüğünü korumak ve sivillerin hayatlarını güvence altına alarak ülkelerine geri dönmelerini sağlayacak siyasi ve toplumsal şartları oluşturmak olduğunun altını çizen Kalın, şunları kaydetti:

“DEAŞ’la mücadele kisvesi altında ayrılıkçı bir gündemle hareket eden PYD ve YPG, PKK terör örgütünün Suriye koludur ve Suriye Kürtlerini temsil edemez. Bir terör örgütünün Kürtleri temsil ettiğini ileri sürmek, her şeyden önce Kürt kardeşlerimize yapılmış bir saygısızlıktır. Türkiye’nin PKK ve Suriye uzantılarına yönelik mücadelesinin bir amacı da Kürtleri bu terör örgütünün zulmünden ve baskısından kurtarmak, can ve mal güvenliklerini teminat altına almaktır.

“Türkiye’nin hedefi terör örgütleridir”

Türkiye’nin Kürtleri hedef aldığı iddiası akıl dışıdır. Türkiye’nin hedefi DEAŞ ve PKK/PYD/YPG terör örgütleridir. Mesele, PKK/PYD/YPG’nin kendisine tabi olmayan Kürtlere de zulmederek kurmaya çalıştığı düzen ve ülkemize yönelik terör eylemleridir. Bir terör örgütünün ABD’nin müttefiki olamayacağı ise izahtan varestedir.”

İbrahim Kalın, Türkiye’nin, Suriyeli kardeşleri arasında hiçbir dini, etnik ve mezhebi ayrım yapmadan savaşın sona ermesi, güvenliğin sağlanması ve siyasi geçiş sürecinin uygulanması için çabalarına kararlılıkla devam edeceğini belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Amerikan askerlerinin Suriye’den çekilmesinin bazı ön koşullara bağlı olduğunu ifade etmişti. Bolton, terör örgütü YPG/PKK’yı kastederek, Amerika’nın Suriye’den çekilmesinin Türkiye’nin “Kürt savaşçıların” güvenliğini garanti etmesi ve DEAŞ’ın yenilmesi koşuluna bağlı olduğunu açıklamıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *