Kur’an’a el basarak ABD’ye sadakat yemini

Kur’an’a el basarak ABD’ye sadakat yemini

Minnesota eyaletinden Temsilciler Meclisine seçilen Somali asıllı İlhan Omar, 1995 yılında mülteci olarak ABD’ye geldiğinde yanında taşıdığı dedesinden kalma Kur’an-ı Kerim üzerine el basarak yemin etti.

WASHINGTON (AA) – Ara seçimlerde Minnesota eyaletinden Temsilciler Meclisine seçilen Somali asıllı İlhan Omar, 1995 yılında mülteci olarak ABD’ye geldiğinde yanında taşıdığı dedesinden kalma Kur’an-ı Kerim üzerine yemin etti.

Omar, Twitter hesabından yemin törenine ilişkin bir fotoğraf paylaşarak, “Bir çocuk olarak, parti kurultaylarında dedemin tercümanlığını yaptım ve bendeki siyaset merakını uyandıran ilk kişi oydu. Keşke bu tarihi anı görmek için burada olsaydı ama yemin töreni için onun Kur’anı’na el bastığım için ruhu buradaydı.” ifadelerini kullandı.

1995 yılında ABD’ye ailesi ile mülteci olarak gelen Omar, dün Kongre’deki yemin törenine saatler kala geçmişiyle ilgili dikkat çekici paylaşımlarda bulunmuştu.

ABD siyasi tarihinde Kongre’ye giren ilk başörtülü Müslüman siyasetçi ünvanını alan Omar, Twitter hesabından, babası ile Washington DC havaalanından fotoğraf paylaşarak, “23 yıl önce babam ve ben, Kenya’daki mülteci kampından Washington DC’deki bu havalanına inmiştik. Bugün ise ilk Somali-Amerikalı olarak Kongre’de yemin etmek için aynı havaalanına indik.” değerlendirmesini yapmıştı.

Kenya’da 4 yıl mülteci kamplarında yaşayan Omar, ABD’ye 12 yaşında gelmiş, ara seçimlerde Minnesota eyaletinden seçimlere girerek Cumhuriyetçi rakibi Jennifer Zielinski karşısında ezici üstünlük sağlamıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

1 Comment

  • Ersin Ertuğrul
    4 Ocak 2019, 10:14

    Sivil Dinin en ideal tatbikcisi olan Birleşik Devletlerde vuku bulan bu gelişmeler çok değil yakında Ilımlı Islâm’ın yayıldığı alanlarda da vuku bulabilecektir. Bunun için biraz daha ehlileslemek gerekiyor. Her ülkenin bu konuda performansı aynı değil. Türkiye, Tunus gibi çok kültürlülüğü liberal-laik-demokrasi performansıyla nispeten kotaracak ülkeler bu konuda örnek verilebilir…

    REPLY