İran’dan ABD’ye füze yanıtı: Sizde de aynı teknoloji var

İran’dan ABD’ye füze yanıtı: Sizde de aynı teknoloji var

Önümüzdeki aylarda uzaya füze gönderme planları yapan İran’a uyarı mesajı gönderen Amerika’ya İran’dan yanıt geldi: “ABD kimseye ders verecek konumda değil”

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, bu füzelerin kıtalararası balistik füzelerle bire bir aynı yapıda olduğunu ve bunun Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal ettiğini savundu.

Euronews’ün haberine göre, konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Pompeo, ‘provakatif’ olarak adlandırdıkları sürecin durdurulmaması halinde Tahran’ı daha sert ekonomik ve diplomatik yaptırım uygulamakla tehdit etti.

ABD, Almanya, Fransa ve İngiltere’nin, İran’ın bu adımını BMGK’nin 2231 sayılı kararını ihlal olarak tanımladığını belirten Pompeo, “ABD, İran rejiminin yıkıcı politikalarının uluslararası istikrarı bozmasına ve güvenlik riski oluşturmasına seyirci kalmayacaktır.” ifadelerini kullandı.

İran’dan tepki: ABD kimseye ders verecek konumda değil

İran’ın ABD’ye yanıtı gecikmedi. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, sosyal medya üzerinden Pompeo’nun iddialarını yalanlayarak füzelerin fırlatılmasının BMGK kararlarına aykırı olmadığını savundu.

Kendilerinin de benzer teknolojiye sahip olduğunu hatırlatan Zarif, ABD’nin bu hususta kimseye ders verecek konumda olmadığını ifade etti.

İran Savunma Bakanılığı geçtiğimiz Kasım ayında, önümüzdeki aylarda uzaya 3 uydu göndermeyi planladıklarını duyurmuştu.

İran uzay programının barışçıl olduğunu savunuyor. Bazı Batılı uzmanlarsa söz konusu programın askeri teknolojileri geliştirmek için bir paravan olabileceği görüşünde.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *