İnternet reklamları da vergi kapsamına alındı

İnternet reklamları da vergi kapsamına alındı

Kayıtlı ekonomiye geçişi hızlandırmak ve vergi güvenliğinin sağlanması amacıyla internet ortamında verilen reklam hizmetleri vergi kesintisi kapsamına alındı.

Resmi Gazete’de yer alan Cumhurbaşkanı Kararı’na göre, internet ortamında reklam hizmeti veren veya aracılık eden tam veya dar mükellef gerçek kişiler ile dar mükellef kurumlara mükellef olup olmadıklarına bakılmaksızın 1 Ocak’tan itibaren gerçekleştirilecek ödemelerden yüzde 15 gelir/kurumlar vergisi stopajı yapılacak.

İnternet ortamında verilen reklam hizmetlerinden elde edilen gelirlerin kayıt altına alınması, vergi kaybı olmaması istenirken, yeni düzenlemenin katma değeri ve istihdam kapasitesi yüksek olan dijital reklam sektöründe adil rekabeti sağlayacağı öne sürülüyor.

Düzenlemeyle mükellef olmadığı için vergi ödemeyen kişi ve kuruluşların, vergiye tabi olanlar karşısında avantaj sağlamasının ve devletin vergi geliri kaybına uğramasının da önüne geçileceği belirtiliyor.

“Düzenleme, internet devi şirketlerin Türkiye’de vergi ödememe sorununa çözüm olacak”

Türkiye Bilişim Derneği Genel Başkanı Rahmi Aktepe, AA muhabirine, “Geleneksel vergi kanunu yapısının internet üzerinden pazarlama ve satışa sunulan ürün ve hizmetlere yönelik sanal pazarı da kapsayacak şekilde adapte edilmesi, hızla gelişen teknolojik olanaklar nedeniyle oluşan haksız rekabetin önlenmesi ve vergi ödenmeden gelir sahibi olunmasına yönelik adaletsizliğin giderilmesi için önemlidir.” dedi.

Aktepe, internet reklamlarına yönelik vergi kesintisi uygulamasının, Türkiye nezdinde gelir sağlayan fakat herhangi bir vergi ödemeyen internet marka temsilcileri ve internet devi şirketlerin Türkiye’den elde ettikleri gelire yönelik vergi ödememe sorununa etkin bir çözüm olacağına dikkati çekti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *