Filistin Parlamentosu Neden Feshedildi? Amaç ne?

Filistin Parlamentosu Neden Feshedildi? Amaç ne?

Fetih hareketi de acaba Abbas’ın aldığı kararın kendisine zarar vereceğini, vatanseverliğinin geri kalan kısmını da yok edeceğini anlayıp görmüyor mu?

Filistin Parlamentosu Neden Feshedildi? Amaç ne?

Dr. Yusuf Rezka

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas Filistin Parlamentosu’nu feshetme kararını neden şimdi duyurdu?

Mahmud Abbas’ın parlamentoyu feshetme amacı nedir?

Mahmud Abbas’ın parlamentoya saygı duymadığı bilinen bir şeydi. Abbas’ın bu nefreti çok eskidir.

Abbas bölünmeye rağmen bu nefretini hep içinde tuttu ve sabretti. Parlamento konusunda hep bir adım ileri bir adım geri atıyordu. Şimdi kendisine bir fırsat doğunca hemen değerlendirdi ve bu konuda kararını hayata geçirdi.

Filistin içine bakan Abbas Hamas’ın daha da güçlendiğini ve ilerlediğini, dışarıya ve dış ilişkilere baktığında ise yine Hamas’ın önde gittiğini görüyor. Bunlarla birlikte Abbas Moskova’nın uzlaşı dosyası için Hamas’ı ülkeye davet etmesinden de son derece rahatsız oldu. Belki de bunu kendisi için büyük bir tehlike olarak gördü. Çünkü Hamas uluslararası sahada yaptığı bu atılımı elindeki parlamento kartıyla yapıyordu. Abbas son zamanlarda Kahire’nin Hamas ile geliştirdiği ilişkilerden de rahatsızdı. Üçüncü bir huzursuzluğu Gazze’deki sağlanan ateşkes, dördüncüsü ise Katar yardımlarının Gazze’ye girmesiydi.

Rahatsız ve kaygılı olan Abbas her şeyi altüst etmek istedi. Parlamentoyu feshetmekle Hamas’ın yönetimde kalan meşruluğunun da son bulacağını düşündü. Bununla yeni bir çatışma ve sürtüşme yaratmak isteyen Abbas Hamas’ı özellikle dışarıda zayıflatacağını düşünüyor. Hamas milletvekillerinden oluşan bir heyetin Lübnan ziyaretinde resmi törenle karşılanması, heyetin Lübnan’da Filistinli mülteciler hattına girip umut verici tavırlar ortaya koyması ve ardından Güney Afrika ve İran ziyaretleri Abbas’ın zayıflatma adımlarını atmasını hızlandırmıştır.

Abbas, parlamentonun Batı Yaka’da aktif olmadığını çok iyi biliyor. Parlamentonun Gazze’de aldığı kararların Batı Yaka’da uygulanmadığını da biliyor. Aynı şekilde Gazze’deki milletvekillerinin 2007 yılından beri maaşlarını Filistin Yönetimi’nden almadığını da biliyor. Yine Abbas, parlamentoyu feshetmek için karar almadan, FKÖ’nün Batı Yaka’da onun yerine geçirildiğini ve bu şekilde parlamentonun devre dışı bırakıldığını da biliyor.

Bütün bunları bilen ve gören Abbas Hamas’ın uluslararası ilişkilerde önüne geçmesini, Gazze’de kendisini es geçerek ateşkes sağlamasını ve Katar mallarının ona ulaşmasını istemiyor ve bu hususlardan da nefret ediyor. Onun için 2006 yılından beri periyodik olarak dile getirdiği feshetme kararı için bu dönemi uygun gördü ve parlamentoyu feshetme kararı aldı.

Abbas parlamentoyu feshetme kararından bir şey elde edemeyecek. Aşnı şeklide Fetih hareketi de örgütsel veya siyaseten bundan istifade edemeyecektir. Her şeyden önce bundan en çok Filistin yargısı zarar görecektir. Çünkü kendisi hukuki değil de siyasi olarak onun alanına girdi. Filistin siyasi sistemi de zarar görecektir. O da parlamentonun oluşturduğu boşluk nedeniyle sıkıntı çekecektir.

Abbas bu boşluktan acaba Yüzyılın Anlaşması’nın yoluna mı girmek istiyor?

Fetih hareketi de acaba Abbas’ın aldığı kararın kendisine zarar vereceğini, vatanseverliğinin geri kalan kısmını da yok edeceğini anlayıp görmüyor mu?

Filistin Enformasyon Merkezi

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *