‘Türkiye’nin Yaşayan En Büyük Zihinleri’ kimler olabilir?

‘Türkiye’nin Yaşayan En Büyük Zihinleri’ kimler olabilir?

Küresel iş ve ekonomi dergisi Forbes, 100. yaşı dolayısıyla düzenlediği ödül töreninde çoğunluğu TÜSİAD üyesi iş adamlarını Türkiye’nin en büyük zihinleri olarak sundu.

Forbes dergisinden yapılan açıklamaya göre, iş hayatının önemli isimlerinin katıldığı törende Ahmet Çalık, Asım Kibar, Abdullah Kiğılı, Ali Nihat Gökyiğit, Bülent Eczacıbaşı, Cem Boyner, Fuat Tosyalı, Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil, Hamdi Akın, Hakkı Yıldız, Hüsnü Özyeğin, Mehmet Kutman, Murat Ülker, Mehmet Ziylan, Nihat Özdemir, Nevzat Aydın, Oya Eczacıbaşı, Ömer Koç, Tuncay Özilhan, Suat Günsel, Suzan Sabancı, Ümran Beba, Yahya Kiğılı ve Zeynep Bodur Okyay, “Türkiye’nin Yaşayan En Büyük Zihinleri” ödüllerinin sahibi oldu.

Kapitalizm eleştirisi iddiası

Forbes Yayın Yönetmeni Burçak Güven, derginin bugüne kapitalizm eleştirisi ile geldiğini savundu. Forbes’un 100 yaşına basmasında, derginin kurucusu B.C. Forbes’un, yüzü olmayan kurumlar yerine onları yaşatan insanların hikayelerini takip edip kayda geçirme formülünün yattığını anlatan Güven, “100 yıl boyunca derginin her kademesinde çalışanlar bu vizyonu izledi. Cesur ve fikir sahibi bir habercilik tarzıyla kapitalizmin eleştirmenliği bakış açısı 100 yıla ulaşmamızın yapı taşlarıdır.” ifadelerini kullandı.

‘Bu isimler olmasa büyük boşluklar olurdu’

Bir marka için 100. yaşın çok önemli olduğuna dikkati çeken Güven, her şeye rağmen Forbes’un zamanını ve enerjisini yüzünü geçmişe dönerek harcamak yerine, bugüne ve geleceğe baktığını aktardı.

Burçak Güven şöyle dedi: “Bu bakış açısıyla Türk ekonomi tarihine yön veren, yaptıklarıyla iz bırakan ve önemli değişikliklere imza atan ‘Türkiye’nin Yaşayan En Büyük Zihinleri’ni belirledik. Büyük dönüşümler yaratmış, yaptıkları olmasaydı yerlerinde büyük boşluklar bırakacak, bugüne imzalarını atan ve dolayısıyla geleceğe damgasını vuracak bu önemli isimlere yani Türkiye’nin yaşayan büyük zihinlerine Forbes dergisi olarak bir kez daha çok teşekkür ediyorum.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *