Kosova’nın ‘ordu kurma’ kararına Sırbistan’dan sert tepki

Kosova’nın ‘ordu kurma’ kararına Sırbistan’dan sert tepki

Sırbistan hükümeti, Kosova’nın kendi ordusunu kurmasına ilişkin yasa tasarılarının Kosova Meclisi’nde onaylanmasını kınadı, uluslurarası hukuka aykırı olduğunu öne sürdü.

BELGRAD (AA) – Kosova Güvenlik Gücü’nün (FSK) orduya dönüştürülmesini öngören yasa tasarılarının Kosova Meclisi’nde kabul edilmesi, bu ülkeyi hala kendi toprağı olarak görmeye devam eden Sırbistan’da tepkiyle karşılandı.

Sırbistan hükümetinden yapılan yazılı açıklamada, Priştine yönetiminin aldığı bu kararın en sert şekilde kınandığı belirtildi.

Açıklamada, bu kararın büyük bir endişeye sebebiyet verdiği ve başta Birleşmiş Milletler’in (BM) 1244 sayılı kararı olmak üzere, uluslararası hukuk prensiplerine aykırı olduğu ileri sürüldü.

FSK’nin orduya dönüştürülmesi eyleminin, Priştine yönetiminin aldığı tek taraflı kararların temel demokratik değerlere aykırılık teşkil ettiğinin yeni bir göstergesi daha olduğu bildirildi. Açıklamada, bu durumun, Priştine yönetiminin bölge barışına karşı bugüne kadarki en büyük tehdidi olduğu vurgulandı.

Sırbistan Dışişleri Bakanı İvica Dacic ise BM Güvenlik Konseyinin acilen toplanmasını talep edeceklerini belirterek, “Bu, bölgenin istikrarı ve barışına, ayrıca Kosova’da yaşayan Sırp halkının güvenliğine yönelik en doğrudan tehdit.” ifadelerini kullandı.

Hükümet bünyesindeki Kosova Ofis Direktörü Marko Djuric ise Kosova ordusunun, Sırbistan sınırları içindeki yasa dışı silahlı bir teşekkül olduğunu savundu.

Bu arada, NATO bünyesinde Kosova’da görev yapan Kosova Gücü (KFOR) birlikleri, Kosova’daki Sırp nüfusun yoğun yaşadığı kuzey bölgesindeki güvenlik önlemlerini artırdı. KFOR birlikleri, Mitrovica şehrinin Sırp ve Arnavut bölgelerini ayıran İbar nehri üzerindeki köprüye konuşlandı.

Sırbistan’dan 17 Şubat 2008’de ayrılarak tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova, bugüne kadar 100’ün üzerinde ülke tarafından tanındı.

Sırbistan, hala kendi toprağı olarak gördüğü Kosova’yı bağımsız bir devlet olarak tanımasa da iki ülke arasındaki ilişkileri normalleştirmek amacıyla Avrupa Birliği (AB) ara bulucuğunda gerçekleştirilen diyalog sürecine katılıyor.

Olay
FSK’nin orduya dönüştürülmesini öngören üç yasa tasarısı, Kosova Meclisi’nde dün yapılan oylamada kabul edildi.

Meclis’te yapılan oturumda milletvekilleri, FSK’nin işleyişi, hizmet şartları ve mevcut FSK Bakanlığının Savunma Bakanlığı’na dönüştürülmesini düzenleyen üç yasa tasarısı için oy kullandı.

FSK Bakanlığı’nın Savunma Bakanlığı’na dönüştürülmesini düzenleyen yasa tasarısı ile FSK’nın işleyişi ile ilgili yasa tasarısı 106’şar, FSK’nın hizmet şartlarına dair yasa tasarısı da 105 oyla Meclis’te kabul edildi.

Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi’nin de imzalamasının ardından FSK resmen Kosova ordusuna dönüşecek.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *