ABD’de içe kapanma ve değişim

ABD’de içe kapanma ve değişim

Habertürk Washington muhabiri Serdar Turgut’a göre, görevden alınan John Kelly’nin görevden alınış sebeplerini iyi anlamak gerekiyor, çünkü bunun ABD dış politikalarına etkisi olacak. Turgut, Pentagon’dan Centcom’a üst düzey komutanların değiştiğini bildirdi.

Başkan Trump tarafından özel kalem müdürü John Kelly’nin görevini bırakacağının açıklanmasının önemli bir gelişme olduğunu belirten Serdar Turgut, Beyaz Saray’ın özel kalem müdürlüğü’nün Amerikan devletinin Başkan’dan sonraki en önemli makamı olduğunu ve devletin nasıl işleyeceğine onun karar verdiğini söylemenin abartı olmayacağını belirtti. Bugün Habertürk’teki “Trump 2020 seçim kampanyasını başlattı” başlıklı yazısında konuyu değerlendiren Turgut, Kelly’nin görevden alınış sebeplerini iyi anlamak gerektiğini, bunun Amerikan dış politikasına etkileri olacağını kaydederek şöyle devam etti:

1-John Kelly iç politikadan, kongre ile ilişkilerden hiç anlamıyordu. Ulusal güvenlik ve dış politikaya odaklanmıştı o. Trump ise yeni yılda kongre ile ilişkisini iyi tutmak ve yeniden aday olmak için hazırlanmak zorunda. Bu yüzden bu işlerden iyi anlayan yeni bir müdüre ihtiyacı var.

2- Kelly, Başkan’ın çocuklarına ve damat Kushner’e yabancı liderlerle tek başlarına konuşma yasağı getirmiş ve eğer illa da konuşacaklarsa yanlarında bir görevlinin mutlaka bulunmasını şartını koymuştu.

Jared kushner bu kurala uymadı ve Muhammed bin Selman ile Kaşıkçı cinayetinden sonra bile özel konuşmalarını sürdürdü. Bu John Kelly’i çok öfkelendirdi. Hatta görevden alınacağının açıklanmasından bir hafta öncesinden başlayarak Trump’ın onunla konuşmayı bile kestiği söyleniyor. Anlayacağınız dış politika konularından uzaklaşmaya hazırlanan Trump yeni dönemde bu alanı çocuklarının oyun alanına çevirmeyi sürdürecek gibi görünüyor.

TRUMP İÇİNE KAPANIYOR

Trump, Rusya soruşturması nedeniyle çok sıkışmış durumda. Yeni yılda Temsilciler Meclisi Demokratların kontrolüne geçecek. Onların Başkan için bir görevden alma süreci başlatmayı düşündükleri biliniyor. Yani kongre Trump üzerinde baskıyı arttıracak. İşte asıl bu yüzden Başkan ulusal güvenliğe konsantre olmuş Beyaz Saray müdürü istemiyor. Yeni gelecek müdürün iç politika ve kongre ile uğraşmasını arzu ediyor.

Bugünkü durum nedeniyle yönetim Suriye konusunda da net bir strateji hala daha oluşturmamış halde.
Pentagon’da da, Centcom da dahil tüm üst düzey komutanlar değişme sürecinde. Türkiye’de Fırat’ın doğusu konuşulurken Amerikan yönetimi hem bölgeden sorumlu komutanını değiştiriyor hem de yönetim içine tamamen kapanmış halde. Washington’daki kafa karışıklığı ve strateji yokluğu hala sürüyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *