‘Veganlık misyonerliktir, fıtrata aykırıdır, haramdır’ sözlerine soruşturma

‘Veganlık misyonerliktir, fıtrata aykırıdır, haramdır’ sözlerine soruşturma

Türkiye Vegan Derneği, “Vegan demek tahıl beyinli demek” ve “Veganlık misyonerliktir” diyen iç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Karatay hakkında suç duyurusunda bulunduğu bildirildi.

Katıldığı bir televizyon programında veganlar hakkında eleştirilerde bulunan Prof. Dr. Karatay, “Tahıl hayvan yemidir. İnsan vücudu tahılları kullanmaya programlanmamıştır. Tahıl yersek koyun gibi oluruz. Tahıl yersek tahıl beyinli oluruz. Vegan demek tahıl beyinli demek. Veganlar kısa ömürlüdür. Veganlar yalnız tahıl yiyor tavşan ve koyun gibi. Veganlık hastalıktır” dedi.

Karatay’ın ayrıca, “İthal kuruyemiş yenmemeli. Kuru baklagiller çok önemli. Mutlaka yenmeli. Kuru baklagiller tahıl değildir” şeklindeki ifadeleri de şikâyet konusu oldu.

Sabah gazetesinin haberine göre, veganlığın haram olduğunu dile getirdiğine ve fıtrata aykırıdır sözlerine de yer verilen şikâyet dilekçesinde şu ifadelere kullanıldı:

“Prof. Dr. Canan Karatay çıktığı bir başka televizyon programlarında ise misyoner kelimesini kullanarak veganları adeta ‘din tüccarı’ olarak betimlemiştir. Gündeme gelmek amacıyla veganlar hakkında kullanmış olduğu cümlelerle hayvansal ürünleri kullanmayanları hedef göstermiştir.”

Dernek Başkanı Ebru Arıman tarafından yapılan suç duyurusunda Prof. Dr. Canan Karatay’ın “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçunu işlediği gerekçesiyle yargılanması talebinde bulundu. Şikâyet üzerine Prof. Dr. Karatay hakkında soruşturma başlatıldı.

Vegan ya da veganlık, beslenme ihtiyacını hayvansal gıdalardan sağlamama anlamını taşımakta. Vegan yaşam tarzına göre hayvandan gelen et ve süt ile birlikte, yine hayvansal yağlarla üretimi gerçekleştirilen ürünlerin kullanımı doğru bulunmamakta.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *