İslam Kalkınma Bankası’nın Blockchain atılımı devam ediyor

İslam Kalkınma Bankası’nın Blockchain atılımı devam ediyor

Suudi Arabistan kalkınma kurumu İslam Kalkınma Bankası Grubu (IsDB), bankalar arası Blockchain araçlarını geliştirmek için Tunuslu bir girişim ile ortaklık yapacak.

IsdB, projeyi özel sektör alt kuruluşu olan İslami Özel Sektörün Gelişimi için İslami Ortaklıklar (ICD) vasıtası ile yürütecek. Ve bu yolla İslami finans kuruluşlarının likidite yönetimini iyileştirmek ve genel verimliliği arttırmak için çaba sarfedecek.

İslam Kalkınma Bankası iFinTech Solutions bir anlaşma imzaladı

Kurum, kendisini “İslami ilkelere dayalı alternatif finansal çözümlere odaklanmış bir Yatırım Danışmanlığı Firması” olarak tanımlayan Tunus merkezli iFinTech Solutions ile bir anlaşma imzaladı.

Başlangıç olarak Blockchain kullanılmasının altında yatan neden, İslami bankaların uluslararası merkez bankaları tarafından sağlanan fonlama seçenekleriyle sınırlanan kurumlarla birlikte dünya çapındaki bölgelere ilişkin göreceli dezavantajının bulunması gerçeği olarak görülüyor.

ICD’nin CEO’su Ayman Sejiny, basın açıklamasında şu düşüncelerine yer verdi:

Suudi Arabistan, Blockchain’i desteklemeden önce kripto paralar üzerindeki riskten kaçınan resmi bir duruşu sürdürmek konusunda diğer birçok yargı alanını araştırdı.

Türkiye Blockchain’e nasıl bakıyor?

Eylül ayında ülke, Blockchain konsorsiyumu R3’ün Corda platformuna katılan ilk bankalarına şahit oldu. Bu gelişme, düzenleyicilerin, tüketicileri kripto varlık ticaretinden men ettikten yaklaşık bir ay sonra meydana geldi.

Endüstrinin İslam ile olan uyumuna dair tartışmalar ise devam ediyor. Türkiye ise bu duruma karşı muhafazakâr bir tavır sergiliyor. Geçtiğimiz hafta, Abu Dabi merkezli bir banka, ilk sukukişlemini (“şeriat uyumlu” olarak da bilinen yasal bir araç) Blockchain ile tamamladığını açıklamıştı.

KriptoParaHaber.com

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *