Gaziantep’e İslam üniversitesi için kanun teklifi

Gaziantep’e İslam üniversitesi için kanun teklifi

TBMM’ye sunulan 71 maddelik kanun teklifinin 15 ve 16. maddelerinde Gaziantep’te bulunan üniversitenin İslam üniversitesine çevrilmesi istendi. Gaziantep’in konum olarak bu işe uygun olduğu belirtildi.

AKP, 71 maddeden oluşan kanun teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sundu. Konu ile ilgili bir açıklama yapan Grup Başkanvekili Mehmet Muş, “Bu kanun teklifimiz çeşitli alanlarda ihtiyaç duyulan düzenlemeler içermektedir” dedi.

Teklifte en çok dikkat çeken madde ise Gaziantep’e kurulması istenen üniversite oldu. Gerekçesi ile sunulan teklifte Gaziantep Bilim ve Teknoloji Üniversitesi adının Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi olarak değiştirilmesi öngörüldü.

İlgili maddelerde şu ifadeler kullanıldı:

MADDE 15- Gaziantep ilinin bulunduğu konum itibariyle, Üniversitenin İslam dünyası ile yükseköğretim alanında bilimsel faaliyetlerin uluslararası düzeyde temayüz ettirilmesi, belli bir misyon içinde bölge ülkeleri ile öğrenci ve öğretim üyesi hareketliliğinin arttırılması, müşterek diploma programlarına ağırlık verilmesi, bölge ülkelerinin niteliksel insan kaynağı için cazibe merkezi haline getirilmesi önem arz etmektedir. Üniversitenin faaliyet alanları ile stratejik planın oluşturulmasındaki çalışmalarda bu hususa ağırlık verilmesi planlanmaktadır. Üniversitenin misyon ve vizyonuna uygun olarak adının da bu hususu yansıtmasının yapılacak çalışmaları destekleyeceği öngörüldüğünden Gaziantep Bilim ve Teknoloji Üniversitesi adının Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi olarak değiştirilmesi öngörülmektedir.

MADDE 16- Madde ile, mevzuatta Gaziantep Bilim ve Teknoloji Üniversitesine yapılan atıfların Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesine, İstanbul Bilim Üniversitesine yapılan atıfların Demiroğlu Bilim Üniversitesine yapılmış sayılacağı hüküm altına alınmaktadır.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *