Erdoğan: ‘Serbest ticaret vurgumuzu yineleyeceğiz’

Erdoğan: ‘Serbest ticaret vurgumuzu yineleyeceğiz’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi’ne katılmak üzere Arjantin’e hareketi öncesi yaptığı açıklamada, “G20 toplantılarında oldukça geniş bir gündemle, küresel ekonominin karşı karşıya kaldığı sınamaları ele alacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi’ne katılmak, ardından Paraguay ile Venezuela’ya resmî ziyaret gerçekleştirmek üzere Arjantin’in başkenti Buenos Aires’e gitti.

Arjantin’e hareketinden önce Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde bir basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 Arjantin Dönem Başkanlığı’nın, zirve kapsamındaki temel değerlendirme alanlarını; “çalışma hayatının geleceği”, “kalkınma için altyapı ve sürdürülebilir gıda geleceği” olarak belirlediğini aktardı. Erdoğan, zirve kapsamında yıl içinde bakanlar düzeyinde 12 toplantı ve çok sayıda teknik düzeyde çalışma yapıldığını belirtti.

“Zirvede Serbest Ticaret vurgumuzu güçlü bir şekilde yineleyeceğiz”

Türkiye’nin bu faaliyetlere aktif olarak katılıp görüşlerinin G20 ortaklarıyla paylaşıldığını söyleyen Erdoğan, G20 toplantılarında küresel ekonominin karşı karşıya kaldığı sınamaları ele alacaklarını, küresel ekonomik görünümü değerlendirerek dünya ekonomisindeki temel risklerin bertaraf edilmesine ilişkin atılacak adımları tespit edeceklerini açıkladı.

Ticaret konusunun, son dönemde özellikle bazı ülkelerin tek taraflı korumacılık yanlısı eylemleri sebebiyle ciddi tartışmalara yol açtığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, serbest ve adil uluslararası ticaretin, küresel ekonomik büyümenin ana itici unsurlarından biri olduğunu söyledi.

‘Korumacılıkla mücadele edilmeli’

Türkiye olarak başından beri korumacılıkla mücadele edilmesi ve ticaretin serbestleştirilmesi gerektiğine vurgu yaptıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvede de serbest ticaret vurgusunu güçlü bir şekilde yineleyeceklerini kaydetti. Zirve kapsamında bu konuların yanında eğitim, sağlık, istihdam, tarım, kalkınma ve enerji dâhil olmak üzere birçok farklı alanda görüşlerini paylaşacaklarını da sözlerine ekledi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *