Trump’ın Pakistan’a tepkisine Pakistan’dan ve Pentagon’dan yanıt

Trump’ın Pakistan’a tepkisine Pakistan’dan ve Pentagon’dan yanıt

“Pakistan’a artık milyarlarca dolar ödeme yapmayacağız çünkü paramızı alıp bizim için hiçbir şey yapmıyorlar.” diyen ABD Başkanı Donald Trump ‘ahmaklar’ diyerek hakaret etti. Pakistan Başbakanı, Taliban nedeniyle 75 bin can kaybettiklerini söylerken, Pentagon Pakistan’ın kritik bir müttefk olduğunu bildirdi.

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlarda bu kez de Pakistan’ı hedef aldı.

Ahmaklar!

19 Kasım’da yayınladığı mesajlarında “Pakistan’a artık milyarlarca dolar ödeme yapmayacağız çünkü paramızı alıp bizim için hiçbir şey yapmıyorlar.” değerlendirmesinde bulunan Trump, bu duruma, ABD Merkezi Haber Alma Teşkilatı’nın (CIA) Usame bin Ladin’i Pakistan’da yakalamasını örnek gösterdi.

AA’nın aktardığına göre Trump, “Elbette ki Usame bin Ladin’i çok daha önce yakalamamız gerekirdi. Dünya Ticaret Merkezi saldırısı öncesinde bu konudan kitabımda bahsettim. (Bill) Clinton şansını kaçırdı. Pakistan’a milyarlarca dolar ödeme yaptık, bize (bin Ladin’in) orada yaşadığını bile söylemediler. Ahmaklar.” ifadesini kullandı.

Karşılık almadan vermeyiz!

ABD Başkanı ayrıca bundan sonra ülkesinin “karşılık almadan vermeyeceğini” de kaydetti.

Trump yönetimi daha önce de Pakistan’a yapılacak maddi yardımı kesmişti. Ocak ayında ABD’den yapılan açıklamada, Pakistan’ın bazı terör örgütleri için güvenli bölge olduğu ve bu örgütlerin Afganistan’da saldırılarda bulunduğu iddia edilmişti.

Bu dönemde de Pakistan’a yapılacak 255 milyon dolarlık askeri yardımın ödemesi durdurulmuştu.

Pakistan’dan yanıt

Pakistan Başbakanı İmran Han, ülkesini terörle mücadelede ABD’ye yardım etmemekle suçlayan Trump’a tepki gösterdi. Açıklamasında, hiçbir Pakistanlının 11 Eylül saldırılarında yer almadığını kaydeden Han, “Hiçbir Pakistanlı 11 Eylül’de yer almamasına rağmen ABD’nin terörle yürüttüğü savaşta onlara yardım ettik. 75 bin can kaybının yanında 123 milyar doların üzerinde maddi kaybımız var. ABD’nin yardımı ise 20 milyar dolar gibi önemsiz bir miktardı” ifadelerini kullandı.

Trump’ın sözlerine rağmen, ABD’nin Taliban’a karşı yürüttüğü operasyonlara destek vereceklerini aktaran Han, “Acaba Başkan Trump bunları yapacak başka bir müttefike sahip mi? ABD, Pakistan’ı kendi hatalarını örtmek için günah keçisi ilan etmek yerine, madem 14 bin NATO askeri ve 250 bin Afgan askeri ile yapılan terörle mücadeleye 1 trilyon dolar harcadı, Taliban şu an neden eskisinden daha güçlü onu açıklasın” dedi.

Konuyla ilgili harekete geçen Pakistan Dışişleri Bakanlığı da, ABD’nin başkent İslamabad’taki maslahatgüzarını bakanlığa çağırdığını duyurdu.

Haberturk.com’un aktardığına göre, yapılan açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı ABD’nin Maslahatgüzarı Paul Jones’ı, Pakistan’a yapılan kabul edilemez ve temelsiz iddialara karşı güçlü bir protesto göstermek için Bakanlığa çağırdı” ifadeleri kullanıldı.

Pentagon’dan yanıt

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Albay Rob Manning ise, “Pakistan, Güney Asya’da ABD’nin kritik bir müttefiki.” dedi. Pakistan medyasında yer alan habere göre, kameraların kapalı olduğu basın toplantısında açıklama yapan Manning, ABD Başkanı Donald Trump’ın Pakistan’ı eleştiren açıklamaları ve Pakistan Başbakanı İmran Han’ın cevabı üzerine yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Pakistan ve ABD’nin bölgede ortak çıkarları olduğunu kaydeden Manning, “Pakistan, Güney Asya’da ABD’nin kritik bir müttefiki. Afganistan’da barışçıl bir çözüm de dahil Güney Asya stratejisi için kritik ve hayati bir önem taşıyor.” diye konuştu.

Manning, Trump’ın Pakistan’la ilgili eleştirileri için ise “Ordular arası ilişkilerimizde bir değişiklik yok.” ifadelerini kullandı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *