Ruhani: Suudi Arabistan’ı savunuruz, para da istemeyiz

Ruhani: Suudi Arabistan’ı savunuruz, para da istemeyiz

İslam dünyasından temsilciler ile uzmanların katılımıyla Tahran’da düzenlenen İslami Birlik Konferansı, Cumhurbaşkanı Ruhani’nin konuşmasıyla dün sabah başladı.

ABD ile ihtilafımız özgürlük-kölelik farkına dayanıyor

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani konuşmasının başında Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v) kutlu doğum gününü tebrik ederek, “Bölgemize hakim olan ortam zor ve üzücüdür; Filistin, Libya, Suriye, Yemen ve Afganistan’da olup bitenler İslami toplumun beklentileri yönünde değil. Halbuki Peygamberimizle İslam’ın mantığı insanlar ve milletlerin özgürlüğü üzerinde kurulmuştur. Fakat günümüzde ABD bölgemizle tüm dünyayı esir almak istiyor. Aramızdaki ihtilaf ise özgürlük ile kölelik arasındaki farka dayanıyor. Onlar herkesin ABD değerlerine saygı duyması mecburiyetinde olduğunu ileri sürüyorlar.” ifadelerinde bulundu.

İsrail tümörü

İran’ın yarı resmi Mehr haber ajansının haberine göre Ruhani konuşmalarını şöyle sürdürdü: 2. Dünya Savaşı ardındaki en kötü gelişmelerden birisi bölgemizde kanser tümörünün (İsrail) oluşumuydu. Bölgedeki milletlerle devletlere güvenemeyen Batı böylesi bir girişimde bulundu.

Batı ile ABD’nin kötü komplolarına karşı Müslümanların önünde sadece iki seçeneğin var olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı, “Biz ya dini kimliğimiz ile İslam ve Peygamberimizle yaptığımız biattan vaz geçip onların karşısında boyun eğeceğiz; böylece İslam’ın kapılarını ABD’ye açarak canilere kırmız halı sermiş olacağız ya da zulüm ile zorbalığın karşısında tüm gücümüzle dayanacağız.” diye konuştu.

‘İsrail ortadan kalksa da birlik korunmalı’

Ruhani sözlerinin başka bir kısmında şu ifadelerde bulundu: Biz Müslümanlar eninde sonunda galip geleceğiz. Bunu Allah’ın vaadi olduğu için zaferimiz konusunda herhangi bir şüphemiz yok.

Ruhani ilaveten şöyle dedi: Keşke İstanbul’daki olaylar ortaya çıkmasaydı. Biz asla hiçbir Müslüman’ın cinayet işlemesini istemedik. Ayrıca sizinin (Suudi Arabistan) mazlum Yemen halkını bombalamanız dolayısıyla tüm Müslümanlar utanç duyuyor. Eğer bir gün İsrail ortadan kalksa veya Yemen’deki savaş sona erse de yine birlikteliğimizi korumalıyız.

‘Servetinizi yağmalayan o adam Arabistan’ı süt veren ineğe benzetti’

Suudi Arabistan yetkililerine de seslenen Cumhurbaşkanı Ruhani, şunları kaydetti: “Siz 450 dolar milyar dolar parayı hediye ettiniz. Güvenliğinizi sağlayasınız diye 110 milyar dolar değerinde silah ve teçhizat aldınız. Oysa ki bu kadar serveti yağmalayan o adam Suudi Arabistan’ı süt veren bir ineğe benzeterek, sizi desteklemedikleri halde iki hafta bile güvende olmayacağınızı söyledi. Hiç olmazsa onlardan görünüşte size saygı göstermelerini isteyin. Bu kadar hakareti kabul etmeyin. Neden milli kaynaklarınızı ABD’ye hediye ediyorsunuz. Sizin bölgedeki düşmanınız kimdir? Biz tüm gücümüzle saldırgan güçler ve terör örgütleri karşısında Suudi Arabistan halkını savunmaya hazırız. Irak, Suriye, Afganistan ve Yemen halkına yardım ettiğimiz gibi Suudi Arabistan’a da yardım ederiz, onlardan 450 milyon dolar para istemeyiz, hakaret etmeyiz. Onları kardeşimiz olarak biliyoruz.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *