Karagül’ün ‘Sızdırılacak’ iddiasına ‘Büyük hata olur’ yorumu

Karagül’ün ‘Sızdırılacak’ iddiasına ‘Büyük hata olur’ yorumu

Yeni Şafak Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül’ün entelektüel birikimine saygı duyduğunu ve yazılarını da dikkatle takip ettiği bir gazeteci olduğunu belirten Habertürk Washington muhabiri Serdar Turgut, Kaşıkçı dinlemelerinin sızdırılmasının yanlış olacağını savundu.

İbrahim Karagül’ün dün yayınlanan, ‘Bugün ya da bu hafta ses kayıtları yayınlanır… Suudi Sarayı’nda da deprem olur. Veliaht’ın işi biter… Karşı Darbe: Kudüs’ü satan ittifak çökebilir’ başlıklı yazısının giriş cümlesinde “Sanırım Cemal Kaşıkçı’nın öldürüldüğü ana, öncesine ve sonrasına dair ses kayıtları bugünden itibaren yayınlanmaya başlayacak” dediğini aktaran Serdar Turgut, Habertürk’teki yazısında, bunun büyük bir hata olacağını belirterek kendi düşüncelerini şöyle paylaştı:

Ben Türkiye Cumhuriyeti devletinin karar verici mekanizmalarından iyi haber alan bir gazeteci değilim. İbrahim Karagül’ün öyle olduğunu sanıyorum. Eğer Karagül’ün dediği doğruysa ve eğer kast edilen Washington’da olabilecek bazı sızdırmalarsa bu konuda bazı kuşkularım olduğunu söylemeliyim. Çünkü CIA’nin ilk yaptığı sızdırma sonucunda istenilen oldu ve yönetim Muhammed bin Selman’a (MBS) karşı bir kozunu gösterdi. Aslında amaç sadece buydu. Yönetim elinde cinayetin direkt MBS tarafından emredildiği yolunda bir kanıt olsa bile bunu yayınlamak taraftarı değil, bunu elde tutup MBS’nin ve tabii ki Suudi Arabistan’ın kontrolünü tamamen ellerinde tutmak istiyorlar. Anlayacağınız ben burada ortaya yeni bilgiler çıkacağını düşünmemekteyim.

Ama eğer İbrahim Karagül bu sızdırmaların Türkiye’de yapılacağını düşünerek yazmışsa bu yazıyı o zaman da büyük bir hata yapılmak üzere olduğunu söylemeliyim. Karagül’ün dediği olursa tabii ki Suudi Arabistan’a büyük darbe vurulmuş olur. Ve tabii ki şu andaki ABD yönetime de büyük engel konur. Bunlar doğru ve benim de hoşlanacağım sonuçlar. Ama eğer devlet bunu yapacaksa elimizden çok büyük bir kozu kaçırmakta olduğumuzu da düşünüyorum.

***

Serdar Turgut, devlet işi söz konusu olduğunu haddini bildiğini belirterek, Amerika’da nasıl düşünüldüğü ve Prens Selman’ın ABD politikalarında içerisinde nasıl bir yere oturduğunu ise şöyle yorumladı: 

Yeri gelmişken şunu da söylemeliyim; ben hayatımda hiç bir zaman devlet ve yönetim şöyle davranmalı doğrusu şudur diye fikirler ortaya atan ve kendisine önemler atfeden bir insan hiç olmadım ve böyle bir arzum da yok. Devlet işi söz konusu olduğunda haddimi bilirim, gerçekte bilmediğim bir çok şeyin olduğunu ve eğer devlet bir şey yapıyorsa bir bildiği olması gerektiğini düşünürüm hep.

Ama bu olay buradaki konum nedeniyle çok yakından takip etmekte olduğum bir haber. Burada nasıl düşünüldüğünü ve Türkiye hakkında nelerin konuşulduğunu biliyor ve de yazıyorum.

Şu an gördüğüm şunlardır;

1- Amerikan yönetimi bugüne kadar Ortadoğu politikaları bağlamında MBS’ye büyük yatırım yaptı. İsrail ile ortak yapılan stratejinin ana aktörü, işi koordine eden, Jared Kushner sayesinde MBS oldu.

2- Trump bu uzun ve kapsamlı yatırımın sonuçlarını almak istiyor. Bu yüzden MBS’yi kolay gözden çıkaramıyor.

3- Ancak şunu bilelim eğer Türkiye’nin elinde başka bilgiler gerçekten varsa ve gerçekten de bunlar ortaya çıkacaksa bu Amerikan yönetiminin planlarının sona ermesi anlamına gelmeyecek çünkü daha şimdiden MBS’nin yerine kimin gelebileceği üzerine çalışmalar Washington’da yapılıyor.

4- Türkiye yönetimi bugüne kadar bu işi son derce soğukkanlı ve akıllı yürüttü. Planlı programlı sızdırılan bilgi kırıntıları ile hem yabancı medya hem de Amerikan yönetimi manipüle edildi.

5- Türkiye eline büyük bir koz geçirmiş durumda. Eğer Karagül’ün dediği gibi bu kanıtları yayınlamaya başlarsa hem bu kozunu elinden kaçırır, hem de Amerika’nın politikasını önleme imkanı hiç kalmaz çünkü o strateji MBS’nin yerine konulacak bir başka Suudi Arap ile yürütülecek.

6- Türkiye şu anda hem bölgede en etkin faktör hem de sözü dinlenen akil devlet konumunda. Umarım anlık zaferlerin şehvetine kapılınıp uzun vadeli ülke çıkarlarını zedeleyecek bir iş yapılmaz.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *