Peru eski Cumhurbaşkanı, Uruguay büyükelçiliğine sığındı

Peru eski Cumhurbaşkanı, Uruguay büyükelçiliğine sığındı

Peru’nun rüşvetle suçlanan ve ülkeden çıkışı yasaklanan eski Cumhurbaşkanı Alan Garcia, başkent Lima’daki Uruguay Büyükelçiliği’ne sığınma talebinde bulundu.

Rüşvet karşılığı Lima metrosunun inşaat ihalesini Brezilyalı inşaat devi Odebrecht’e vermekle suçlanan Alan Garcia, konuyu araştıran mahkemenin cumartesi günü aldığı kararla Garcia’ya soruşturma süresince 18 ay yurt dışına çıkış yasağı getirmesi üzerine, mahkeme kararından birkaç saat sonra Uruguay Büyükelçiliği’ne sığınma talebinde bulundu.

BBC’nin haberine göre, Bakanlığın açıklamasında “Garcia 1954 tarihli, Peru ile Uruguay’ın da taraf olduğu Diplomatik Sığınma Sözleşmesi’ne uygun olarak Uruguay’dan sığınma talep etmiştir. Talep Uruguay hükümetince değerlendirilecektir” denildi.

Peru dışında, İspanya’da yaşamakta olan eski Cumhurbaşkanı Garcia, 15 Kasım’da Lima’ya giderek savcılıkta ifade vermişti.

Savcı Jose Perez, Garcia’yı ayrıca Brezilya’da bir konferansa katılmak için Odebrecht Fonu’ndan 100 bin dolar rüşvet almakla da suçlamasına, iki dönem cumhurbaşkanlığı görevinde bulunmuş olan Alan Garcia iddiaları reddediyor ve “siyasi eziyete” maruz kaldığını savunuyor.

Daha önce de Kolombiya’ya sığınmak istemişti

Yolsuzluk iddiaları Garcia’nin 2006-2011 yıllarındaki 2. cumhurbaşkanlığı dönemine ait. Garcia’nın ilk dönem cumhurbaşkanlığı 1985-1990 yılları arasındaydı. 1992 yılında Garcia’ya ilk cumhurbaşkanlığı döneminde yolsuzluk ve haksız zenginleşme suçlamaları yöneltilmiş; Garcia, Lima’daki Kolombiya Büyükelçiliği’ne sığınma talebinde bulunmuştu.

Skandalının merkezindeki şirket

Brezilyalı inşaat şirketi Odebrecht, Latin ve Güney Amerika’daki çok sayıda ülkeyi kapsayan bir yolsuzluk skandalının merkezinde bulunuyor. Şirket yetkilileri, ABD Adalet Bakanlığı’yla yaptıkları bir pazarlığın bir parçası olarak, Latin Amerika ülkelerindeki hükümetlere yaklaşık 800 milyon dolar rüşvet ödendiğini itiraf etmişti. Yetkililer, Peru’da da 2005-2014 arasında kamu ihalelerini almak için 29 milyon dolar rüşvet ödendiğini açıklamıştı.

Rüşvet almakla suçlanan diğer Cumhurbaşkanı ABD’de

Peru’da daha önce de 2001-2006 yıllarında cumhurbaşkanlığı yapmış olan Alejandro Toledo, kamu ihaleleri karşılığında Odebrecht’ten 20 milyon dolar rüşvet almakla suçlanmış ve hakkında tutuklama emri çıkarılmıştı.

ABD’de olduğu tahmin edilen Toledo, Interpol tarafından da aranıyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *