Fransa’dan ‘Küresel Kaos’a karşı birlik çağrısı!

Fransa’dan ‘Küresel Kaos’a karşı birlik çağrısı!

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararının netleşmesiyle birlikte Fransa’dan Avrupa Birliği’ni güçlendirme yönünde çıkışları ard arda gelmeye başladı. Avrupa ordusunun gerekliliğinden bahseden Fransız Cumhurbaşkanı Macron Alman parlamentosunda konuştu, “gerçek gücümüzün birliktelikten geldiğinin farkında olmalıyız” dedi.

Almanya’nın savaş kurbanlarını anma gününde ülkeyi ziyaret eden Macron, “Avrupa büyük güçlerin oyuncağı olamaz” diye konuştu. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada iki ülke arasındaki bağların kuvvetlendirilmesi gerektiğini söyledi. Macron, “Avrupa’nın dünyayı kaosa sürüklenmekten alıkoyma yükümlülüğü var” dedi.

BBC’nin haberine göre, daha bütünleşmiş bir Avrupa Birliği isteyen Macron, Eylül ayı sonunda yaptığı açıklamada Avrupa vizyonunun bir parçası olarak ortak AB savunma gücü kurmayı, güvenlik ve terörle mücadele alanlarında daha fazla iş birliği hedeflediğini açıklamıştı. Macron, AB’nin ABD’ye bağımlılığının azaltacağını savunduğu “Avrupa Ordusu” için Almanya Başbakanı Angela Merkel’den de destek istiyor. Fransa Cumhurbaşkanı ayrıca teknoloji devlerine de yeni vergiler getirmek istiyor.

Almanya Başbakanı Merkel, Macron’un bazı önerilerine üstü kapalı olarak destek verse de daha entegre bir AB fikri Almanya’da siyasi tartışma konusu.

‘Gerçek gücümüz birlikten geliyor’

Macron, Alman parlamenterlere yönelik konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bizi engellemeye çalışan birçok güç var, tartışmalarımıza karışıyor, liberal demokrasilerimize saldırıyor ve bizi birbirimize düşürmeye çalışıyorlar. Bu küresel düzende gücümüzün, gerçek gücümüzün birliktelikten geldiğinin farkında olmalıyız.” Birlik fikrinin korkutucu olabileceğini bildiğini ve ülkelerin bütçelerini ve karar mekanizmalarını paylaşmaları gerekebileceğini söyleyen Macron, “Peki kilitlenerek durmak bundan daha mı iyi?” diye sordu.

Merkel: Macron, etkileyici bir konuşma yaptı

Merkel, Macron’un konuşmasının Almanya-Fransa iş birliğinin Avrupa bağlamında öneminin altını çizen “etkileyici” bir konuşma olduğunu belirtti ve “Bir kavşakta olduğumuzu söylediniz… Ben de tam olarak bunu görüyorum. Savaştan sonra doğmuş olan kuşaklar, aldığımız derslerden sorumludur” dedi. Almanya ve Fransa liderleri Macron’un konuşması sonrası yaptıkları görüşmede göç, savunma iş birliği ve dijital şirketler için vergi sistemlerini konuştu.

Öte yandan Fransa Maliye Bakanlığı yetkilileri, iki ülkenin bugün sınırlı bir ortak Euro Bölgesi bütçesi planı açıklamasının beklendiğini söyledi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *