Merkel: ‘Avrupa ordusu olmalı, NATO’ya karşı olmamalı’

Merkel: ‘Avrupa ordusu olmalı, NATO’ya karşı olmamalı’

Fransa Cumhurbaşkanı Macron tarafından ortaya atılan ve Rus lider Putin’in de destek verdiği Avrupa ordusu fikrine Alman Başbakanı da sahip çıktı. Merkel “Gerçek bir Avrupa ordusu oluşturma vizyonu üzerinde çalışmalıyız” dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Parlamentosunda (AP) Avrupa’nın geleceğine ilişkin bir konuşma yaptı. Konuşmasında, birlikteliğin Avrupa’nın başarısı için vazgeçilmez olduğunu ifade eden Merkel, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin birlikte olduklarında ortak çıkarlarını ve değerlerini daha iyi savunabileceklerini belirtti.

AA’nın haberine göre, AB’de askeri alanda yapısal olarak önemli ilerlemeler sağlandığını vurgulayan Merkel, “Bir gün gerçek bir Avrupa ordusu oluşturma vizyonu üzerinde çalışmalıyız.” dedi.

Merkel, bu ordunun NATO’ya karşı bir ordu olmayacağının altını çizerek, NATO içinde ortak bir Avrupa ordusu ile yer alınabileceğini kaydetti.

‘Kayıtsız şartsız güven’ devri bitti

Avrupa’nın küresel sahnede birliktelik gösterdiğinde güçlü olabileceğini, kayıtsız şartsız başkalarına güvenebilecekleri zamanların bittiğini dile getiren Merkel, bunun Avrupalıların kendi kaderini kendilerinin eline almaları gerektiği anlamına geldiğini bildirdi.

Avrupa’yı 2015’te etkileyen mülteci krizini hatırlatan Merkel, “2015’ten önce mülteci konusunun AB’nin ortak bir konusu olduğunu kabul etmek uzun sürdü.” ifadesini kullandı.

Merkel, AB’nin dış sınırlarını koruması gerektiğini, bunun için Sahil Güvenlik Ajansının (Frontex) güçlendirilmesini istedi.

‘Borç alarak sorunları çözemeyiz’

AB’de bütçe tartışmalarını da değerlendiren Merkel, sorunlarını, taahhütlerini dikkate almayarak ve yeni borç alarak çözmek isteyenlerin Avro Bölgesi’nin istikrarını tehlikeye attığını kaydetti.

Angela Merkel, ortak para biriminin, her üyenin kendi sorumluluklarını yerine getirdiğinde işlevsel olabileceğini söyledi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *