Kılıçdaroğlu’ndan “Demokrasiye ulaştıracak pusula” vurgusu

Kılıçdaroğlu’ndan “Demokrasiye ulaştıracak pusula” vurgusu

Atatürk’ün ilham vermeye devem ettiğini savunan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet’in temel ilkeleri ve kuruluş değerlerinin, mazlum milletleri demokrasiye ulaştıracak pusula olma görevini sürdürdüğünü ileri sürdü.

Atatürk’ün ölümünün 80. yılına ilişkin olarak CHP Genel Başkanı bir mesaj yayınladı. Mesajında Cumhuriyetin temeli olan demokrasi, laiklik ve milli egemenlik vurgusuna yer veren Kılıçdaroğlu, her vatandaşın ‘mutlak adaleti’ sağlama mücadelesinin bir parçası olduğunu savundu. Kemal Kılıçdaroğlu’nun mesajı şöyle:

“Kurtuluş Savaşı’nın önderi, özgürlük ve bağımsızlığın simgesi, ebedi başkomutan, eşsiz devrimci Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ebediyete intikal edişinin yıl dönümünde büyük bir özlem, şükran ve minnetle anıyorum.

Büyük Atatürk’ün ilke ve devrimlerinin değeri her geçen gün toplumumuzun tüm kesimlerince daha iyi anlaşılıyor, kan ve barut kokusunun hâkim kılınmaya çalışıldığı coğrafyamızda özgür ve onurlu yaşamak isteyen milyonlara ilham vermeye devam ediyor. Atatürk’ün harcını bağımsızlık bilinci ve milli egemenliğe kayıtsız bağlılıkla kardığı Türkiye Cumhuriyeti’nin temel ilkeleri ve kuruluş değerleri, mazlum milletler için kendilerini barışa, huzura, adalete ve demokrasiye ulaştıracak pusula olma görevini sürdürüyor.

Bu bağlamda, Atatürk’ün kurucusu olduğu Cumhuriyet sayesindedir ki ülkenin gerçek sahipleri bir kişi, bir aile veya bir zümre değil, milletin kendisidir. Cumhuriyetimizin temeli olan demokratik, laik, sosyal hukuk devleti ilkesi, milli egemenliğin güvencesi ve karşı karşıya bulunduğumuz adaletsizliklerin, haksızlıkların, ekonomik ve sosyal sorunların çaresidir. Bu nedenle özgür ve onurlu yaşamak isteyen her yurttaşımız, Cumhuriyetimizin temel ilke ve değerlerine kararlılıkla sahip çıkma ve Cumhuriyetimizi demokrasiyle taçlandırma, ülkemizde mutlak adaleti sağlama mücadelesinin parçasıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle ebediyete intikalinin 80. Yıldönümünde Aziz Atatürk ve silah arkadaşlarıyla vatanımız için şehit düşmüş tüm kahramanlarımızı rahmetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum; tüm gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *