Türk Büyükelçiliğinde iki Romalı: Biri Helen, diğeri Zeus!

Türk Büyükelçiliğinde iki Romalı: Biri Helen, diğeri Zeus!

Türkiye’nin Kampala’daki Büyükelçisi Sedef Yavuzalp, Büyükelçilikte 29 Ekim resepsiyonunda Yunan mitoloji tanrılarının kıyafetini giydi. Bu durum resepsiyona katılan Ugandalıları bile şaşırttı. Büyükelçi geri çağrıldı.

Cumhuriyet’in 95. Kuruluş yıldönümü yurtdışı temsilciliklerinde de törenlerle kutlanırken, Afrika ülkesi Uganda’nın başkenti Kampala’daki Türk Büyükelçiliği ise skandal bir törene imza attı.

Sözcü gazetesinden Veli Toprak’ın haberine göre, 2010 yılında açılan Uganda Kampala Büyükelçiliği’nde 5 yıldır görev yapan Büyükelçi Sedef Yavuzalp’in evsahibi olduğu resepsiyona Ugandalı bakan, bürokrat ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Ancak resepsiyona Türk büyükelçi ve Büyükelçilik katibinin giydiği kıyafetler damga vurdu.

TEPKİLERİN HEDEFİ OLDU

Büyükelçi Yavuzalp resepsiyonda Yunan mitolojisindeki Tanrıça Helen’i çağrıştıran bir kıyafet tercih ederken, katibin kıyafeti ise Yunan mitolojisinde tanrıların kralı olan Zeus’u çağrıştırdı. Büyükelçi ve katibin milli bayramda ev sahibi olarak verdikleri resepsiyonda Yunan kültürüne yönelik kıyafetleri tercih etmeleri eleştiri konusu oldu.

BEŞ YILDIR UGANDA’DA GÖREV YAPIYOR

Türkiye’nin Uganda’nın başkenti Kampala’daki Büyükelçisi Sedef Yavuzalp (52) tecrübeli bir diplomat… Ürdün Amman’da doğan Yavuzalp, T.E.D. Ankara Koleji ve Paris Amerikan Üniversitesi’ni yüksek şeref derecesi ile bitirdi.  Brüksel Hür Üniversitesi’nden de şeref derecesi aldı. Belçika, Kazakistan ve Danimarka’daki Türkiye Büyükelçiliklerinde katip, başkonsolos ve müsteşar olarak görev yaptı. 15 Kasım 2013’de Uganda Kampala Büyükelçiliği’ne atandı. Dışişleri Bakanlığı’nda da Afrika Genel Müdürlüğü görevinde bulundu. Ressam da olan Yavuzalp, mozaik resim tekniğini kullanarak yaptığı eserlerle sergiler de açtı.

Yavuzalp’ın resepsiyonda giydiği kıyafetin fotoğrafları Uganda Parlamentosu’nun resmi Twitter hesabında da paylaşıldı.

Türk Dışişleri Bakanlığı: Büyükelçi geri çağrılmıştır

Bugün öğle saatlerinde Türk Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan konuyla ilgili açıklamada soruşturma başlatıldığı ve Büyükelçinin geri çağırıldığı bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Uganda Büyükelçisi hakkında basında ve sosyal medyada yer alan haberlere ilişkin bir soruya şu cevabı verdi: “Bazı basın-yayın organlarında ve sosyal medyada yer alan Uganda Büyükelçiliğimizin 29 Ekim resepsiyonundaki görüntüler tarafımızca tespit edildiği anda derhal soruşturma başlatılmış, bu çerçevede Büyükelçi geri çağırılmıştır.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *