Pentagon’dan Fırat’ın doğusu açıklaması

Pentagon’dan Fırat’ın doğusu açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Fırat’ın doğusunda terör örgütü YPG/PKK’ya operasyon hazırlığı açıklaması üzerine ABD Savunma Bakanlığından (Pentagon) açıklama geldi.

Pentagon Sözcüsü Binbaşı Sean Robertson, “Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik operasyon planları hakkındaki açıklamalarının farkındayız. Türkiye ve SDG ile durumu yatıştırmak amacıyla temas halindeyiz.” açıklamasını yaptı.

Türkiye’nin bir NATO müttefiki ve DEAŞ karşıtı uluslararası koalisyonun kilit bir ortağı olduğuna dikkati çeken Binbaşı Robertson, “Türkiye’nin sınır güvenliğine bağlılığımız tam. Tüm tarafları gerilimi tırmandırmadan kaçınmaya ve en önemli görev olan DEAŞ’ın yenilgiye uğratılmasına odaklanmaya teşvik ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sözcü, tüm taraflara “DEAŞ’a odaklanma” çağrısında bulunarak, Türkiye ve ABD Dışişleri Bakanlarının üzerinde mutabakata vardığı Münbiç yol haritasının uygulanmasına olan tam bağlılıklarının ise devam ettiğini vurguladı.

Roberston, Türk ve Amerikan askerlerinin kritik bir görev için birlikte eğitim faaliyeti yürüttüğüne dikkat çekti ve bu adımın Münbiç yol haritasının uygulaması sürecinde ileriye dönük önemli bir adım olacağını belirtti.

“Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarını ciddiye alıyoruz”

Binbaşı Robertson, “Türkiye’nin meşru güvenlik kaygılarını ciddiye alıyoruz. Bir NATO müttefiki, ayrıca DEAŞ ve diğer terör örgütlerine karşı çabalarda bir ortak olarak Türkiye ile çalışmaya bağlılık gösteriyoruz. ABD’nin terör listesindeki PKK’nın Türkiye’nin güvenliğine oluşturduğu tehditle mücadelede Türkiye’yle birlikte zaten yakın çalışıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan salı günü, “Fırat’ın doğusu konusunda hazırlıkları tamamladık. Yakında etkili operasyonlarla terör örgütünün tepesine tepesine bineceğiz.” açıklamasını yapmıştı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da Türkiye’nin hedefini PYD-YPG’nin sınır bölgesinden temizlenmesi olarak koruduğuna işaret ederek, Münbiç’in doğusu için de harekete geçmeye hazır olduklarını vurgulamıştı.

TSK Fırat’ın doğusundaki YPG/PKK mevzilerini vurdu

Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinin karşısına denk düşen Tel Abyad ilçesindeki YPG/PKK hedefleri dün ve önceki gün topçu ateşiyle hedef alınmıştı. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Suriye’nin kuzeyinde Halep’e bağlı Ayn El Arab ilçesinin batısında bulunan Zor Mağar bölgesindeki terör örgütü YPG/PKK’ya ait mevzileri fırtına obüsleriyle ateş altına almıştı.

Top atışlarının, Fırat Nehri’nin doğusunda yer alan ve Türkiye sınırına hakim yükseltilere sahip olan Zor Mağar bölgesindeki terör örgütü faaliyetlerini engelleme kapsamında yapıldığı belirtilmişti. Askeri kaynaklar, Fırat’ın doğusundaki terör örgütü YPG/PKK hedeflerinden sınır birliklerine açılan ateşe ve teröristlerin mevzi hazırlıklarına meşru müdafaa kapsamında atışlarla karşılık verildiğini açıklamıştı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *