Libya’nın 5 milyar doları savaş baronlarına gitti

Libya’nın 5 milyar doları savaş baronlarına gitti

Muammer Kaddafi’nin Belçika’daki banka hesaplarından kaybolan milyarlarca euro’nun Libya’daki iç savaşı finanse etmek için kullanıldığı öne sürüldü.

Libya, Muammer Kaddafi’nin 2011 yılında çıkan ayaklanmayla devrilmesinden bu yana devam eden iç savaş nedeniyle ikiye bölündü. Ülkenin doğusunu Libya Ulusal Ordusu destekli parlamento, batısını ise Başbakan Fayiz el-Sarac’ın BM destekli Ulusal Uzlaşı Hükümeti kontrol ediyor. Diğer yandan ülkenin birçok yerinde terör örgütü DEAŞ destekli güçlerin saldırıları sürüyor.

BÜYÜK SKANDAL

Güneş gazetesinde yer alan habere göre, Belçika’da, Libya’daki iç savaşla ilgili çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Belçika milletvekili Georges Gilginet, ülkede Muammer Kaddafi’ye ait dondurulan banka hesaplarından 5 milyar euro’nun kaybolduğunu söyledi. Gilginet, Belçika devlet kanalı RTBF’ye verdiği demeçte, hesaplardaki milyonlarca euro’nun Libya’daki bilinmeyen isimlere aktarıldığını öne sürdü. Georges Gilginet, Belçika makamlarından konuyla ilgili sınırlı bilgi aldığını belirterek “Büyük bir skandala yol açabilecek bu konunun bir an önce açıklığa kavuşturulması gerekiyor. Birleşmiş Milletler kaybolan 5 milyar euro için zimmet iddiasıyla soruşturma başlattı” diye konuştu.

SİLAHLI GRUPLARA GİTTİ

RTPF’de ayrıca adını vermek istemeyen bir kaynağa dayandırılarak, kayıp paraların çok ciddi bir göç krizine sebep olan iç savaşı finanse etmek için kullanıldığı iddiasına yer verildi. BM raporuna göre ise para Libya Yatırım Otoritesi tarafından tahsis edildi. Fakat bu kurumun karmaşık yapısından dolayı fonun nerelere aktarıldığı takip edilemedi. Rapora göre paralar, sonrasında bölgenin istikrarsızlaşmasına yol açan silahlı gruplara gönderildi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *